(tü) Yabana Meyleden Bireyciler/Pagan Dağı Tarikatı’nın On Yedinci Bildirisi

Comunicado número 17 de ITS traducido esta vez al turco.

Traducido por “Nox”, desde el blog egoísta “Reznov”

¡Por los bombazos y atentados en nombre de lo Salvaje!

¡Por las palabras incomodas de los extremistas en diferentes lenguas!


“Biz ayrım gözetmeden ve çeşitli biçimlerde saldırıyoruz. Eğer gerçek kişilere karşı bir saldırı amaç yararınaysa, soydaş hasarı dikkate almaksızın yürüteceğiz. Hedef sadece maddi-simgesel yıkıma önem veriyorsa, harekete geçmekten tereddüt etmeyeceğiz.”

Eylül 2015 (1)

Daima Gizliliğin önleminde kapanıp, Yabancıya sinsice yaklaşmak ve saldırmaya başladığımızdan bu yana, birçok kış geçti. Sözümüz nispeten sessiz olsa da sabırlıydı ve şimdi tekrar alıyoruz.

Suçlu eko-aşırılık suç ortaklığı altında, bu sefer ayrım gözetmeyen saldırı ve tecrübeleri serbest bırakmak için Yabanıla Meyleden Bireyciler ‘in (ITS) azılı üyelerine eşlik ediyoruz. Bunlar terörist konularda bireyselliğimizi güçlendirdi, bu sebeple geçmiş ve günümüzdeki eylemlerin sorumluluğunu üstleniyoruz:

23 Mart 2016: Uygarlığın altyapısına saldırımız bir çift federal uşağın engellediği onların notlarını ifade eden basının “titizliğinden” şaşkın içindeyiz. Yani,  Tultepec ve Zumpango belediyeleri arasında, Meksika Eyaleti Dış Çemberi’nin 22 kilometre + 500 lük üst geçidinden bahsediyoruz. (2)

Bu vesileyle, basın yayınladı:

“…CESC’nin o ihtişamlı birliklerinin üyeleri bölgeye geldiğinde ve bir ön inceleme yaptığında, Plastik poşetlerin çok tehlikeli patlayıcılar içerdiğini bildirdiler…”

“Taktik grubun üyeleri yukarıda belirtilen patlayıcı cihazların, 2015 yılının son Ekim ayında Ecatepec’teki çeşitli Mexibus otobüslerinde patlayan (3) ve ciddi zarara neden olan patlayıcı cihazlara benzediğini belirttiler. Dolayısıyla bu yasadışı eylemden sorumlu olanların aynı suçlular olduğundan şüpheleniliyor. Belirttikleri bu durum, bu suçluları belirleme, tespit etme ve tutuklama amaçlı bir dizi soruşturma başlatılması anlamına geliyor. Onların suçlarından bir tane daha yapmaya çalıştıkları açıktır.“

 Ecatepec'teki çeşitli Mexibus otobüslerinde patlama

Gazeteciler ve polis sözleri ağzımızdan aldı. Herhangi bir olayda, biz suçlular bu eylemlerin sorumluluğunu üstleniriz. Elbette, bu konunun hassas yapısından dolayı ve bizi yakalayamadıkları için (tekrar), Yetkililer o gün basına ilan ettikleri şeyin hepsini inkâr etmek zorunda kaldılar.

13 Ekim 2016: Mexico City’deki Metro Hidalgo İstasyonu yoğun saatler sırasında tiksindirici sermaye şehrinin dumanını soluyan düzinelerce robot kimselere(her gün işe gidip dönen kişiler anlamında kullanılmakta.) sahne oldu(5). Basına göre, duman zehirlenmesi nedeniyle üç kişi tıbbi yardıma muhtaçtı. Bazı istasyonlara geri dönerek basit son derece başarılı bir aygıt kullanarak dumana sebep olduk ve bu istasyonda istenilen sonucu elde etti, bu terörize etmek istediğimiz kitleler tarafından en fazla yoğun ölçüde işgal edilen istasyonlardan biriydi.  Bununla üç şey söyleyebiliriz:

– Birincisi, Basının SALDIRILARI örtbas etmeye çalıştığında aynı eski bahaneyi kullanmasına karşın(6),  bu eylem TEKNİK BİR ARIZA DEĞİLDİ.

Mexico City'deki Metro Hidalgo İstasyonu

– İkincisi, modern insanın uysal tavrı oldukça şaşırtıcıydı. Etkilenenlerin birçoğu kapalı bir alanda iken, platformdan çıkan dumanı gördüklerinde bile, duruma tepki göstermedi. Birçoğu onların fiziksel iyi-hali için herhangi bir endişe duymadan tahliye edilmek için beklemek ve kalmayı tercih etti. Modern insan(herhangi bir toplumun) o kadar işe yaramaz hale geldi ki birinin gelmesi ve ona ne yapacağını söylemesine alışıktır. Sefil yaşantılarının her yönüyle ve bu durumda da, Metro yetkilileri istasyonun boşaltılmasını söylemeye gelmişlerdi. Bunu yapmasalardı, daha fazla insan dumandan zehirlenirdi.

modern insanın uysal tavrı

– Üçüncüsü, böyle basit bir cihaz kullanarak metroda böyle bir karmaşaya neden olabilmemiz beklenmedik bir durum değildir. Bunu, aynı istasyonda 25 Mayıs 2015’te (diğer bireycilerle birlikte) denedik ve aynı şekilde çalıştı(7).

Teotlapan Tlacochcalco Mictlampa(Arzu ve ölümün toprakları)’in gölgesi bizi bir kez daha gizledi. Bununla uygar insanın durumunu göz önünde bulundurarak, tarifsize doğru ilerliyoruz, fakat aynı zamanda kendimizi en ilkel köklerimize bağlıyoruz.

Laguna (Coahuila) ve Teochichimecas (Jalisco) Yollarında Meksika’daki GERÇEK eko-aşırı gruplarla suç ortaklığı!

Nihilist Terörist gruplara güç!

Hiper-uygarlığa Ölüm!

Şili, Brezilya ve Arjantin’deki azılı eko-aşırı gruplara selamlar!

Uzun Yaşa Eko-Aşırı Mafya!

Pagan Dağı Tarikatı – Meksika Şehri

Yabana Meyleden Bireyciler – Meksika Şehri

-Popocatzin Klanı

1) Pagan Dağı Tarikatı’nın ilk bildirisi.

2) http://www.aztecanoticias.com.mx/notas/estados/247033/aseguran-4-kilos-de-explosivo-plastico-c4-en-edomex

3) http://www.animalpolitico.com/2015/10/detonan-explosivos-en-mexibus-hay-danos-en-tres-unidades/

4) http://www.sdpnoticias.com/local/edomex/2016/03/23/dejan-presunto-explosivo-casero-en-el-circuito-exterior-mexiquense

5) http://www.excelsior.com.mx/comunidad/2016/10/13/1122187

6) https://elsemanario.com/157410/humo-metro-hidalgo-sea-evacuado/

7) http://archivo.eluniversal.com.mx/ciudad-metropoli/2015/objeto-en-vias-provoca-fallas-en-estacion-hidalgo-del-metro-1087396.html

(ro) Sper ca un numar infinit de bombe sa explodeze impotriva cetatenilor

Ultimo comunicado del indómito Kevin Garrido traducido al idioma Rumano, junto con la nota previa de nuestra parte.

Traducido desde el blog “Vremuri Salbatice”.

¡Que no dejen de aparecer las traducciones en pos del desastre salvaje, amoral e indiscriminado!


“Inchisorile umane au fost create sa ii conditioneze pe cei a caror impulsuri, reactii si instincte i-au facut sa fie incapabili sa traiasca in societate intr-un mod pasnic. Sistemul tehnologic joaca un rol esential in structura penitenciarului. Ar fi existat mult mai multe evadari daca nu erau camere de securitate, detectoare de miscare, drone, garduri electrice, etc. Cineva ar putea concluziona foarte rapid ca obiectul criticii nu ar trebui sa fie inchisoarea propriu zisa, ci corporatiile tehnologice gigante care se asigura ca inchisoarea este intr-adevar o institutie ce pedepseste, destinata celor care sunt periculosi sistemului. Viata civilizata, sedentarismul, sa traiesti cu un numar anormal de necunoscuti ingramaditi in oras, frustrarile, nevoile superficiale, tendinta de a urca pe scara sociala, “stresul”, mancarea nesanatoasa ce otraveste sangele, si multe alte lucruri care merita o reactie. Multe persoane manifesta aceasta reactie prin ignorarea structurilor legale si cauta activitati ilegale. Dar asta se rasfrange asupra cauzalitatii, a actiona / reactiona. Daca traiesti in civilizatie, nu exista niciun dubiu ca vei fi afectat de acest mod de viata. Chiar daca trebuie sa spunem ca pana si noi detestam inchisorile umane, locul fizic chiar si persoanele dominante ce lucreaza acolo si prizonierii problema. Sunt niste locuri oribile.”
Interviu cu Wild Reactions
Octombrie 2015

Eco-extremistii ar spune verzi si uscate pentru mintile tulburate si salbatice a celor care au incetat sa mai creada in basmele revolutiei. Semintele plantate in mintea invidualistilor care detesta masele, care tanjesc sa vada totul in flacari…aceia care planteaza teroare cu scopul de a acumula experiente si pentru a iesi mai puternici. Strigatul salbaticiei si a inexplicabilului ii atrage doar pe cei care au urechi sa auda. Aceasta este, aceia care nu au nicio problema sa atace o tinta fara atasament fata de ranirea sclavilor complacuti care se intampla sa fie in calea nediscriminatoare a teroristului individualist. Aceasta persoana este un pradator natural. Dupa ce isi asasineaza propriul ego ‘’vestic’’, propria moralitate crestin-umanista, are calea curatata de obstacole pentru a se bucura fiecare de actiunile sale. Aceasta este, urmata de atac, si transformare intr-un animal in cautarea prazii. Aceasta epoca moderna este plina de sentimente umaniste si de o moralitate sufocanta ca o vomare indusa. Este o rusine ca aceasta boala a ajuns sa infesteze mintile celor care “ataca” sistemul. Ei plaseaza bombe, incendiaza, si se bucura de distrugere, dar cand lucrurile scapa de sub control, isi apleaca capul in rusine si se comporta de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Curajul lor este ipocrit. Ei critica pozitia noastra care sustine atacurile aleatorii si selective. Noi, eco-extremistii suntem onesti, nu ne simtim rusinati de denumirea de “teroristi”. Noi suntem provocatori si nu luam in seama valorile morale ale “revolutionarilor”. Si nu avem remuscari cand aruncam in aer oameni care se afla langa tinta noastra personala. Nici pe de-aproape! In aceasta era moderna, ar parea ca multi anarhisti (dar nu toti) ias din bisericile fizice si virtuale, aceia care se indreapta catre eco-extremism, sau cei care au o afinitate pentru ITS Mafia; o mafie care s-a extins peste America, cu aliati feroce in Europa si Asia. Se pare ca e un pacat pana sa ne fie pronuntat si numele. Pentru indivizii care se afla in aceasta situatie, le spunem, ascundeti-va, formati societati secrete, nu lasati Inchizitionistii Anarhisti sa va captureze, atacati! Sigur, sunt cativa care sunt ascunsi, dar altii nu sunt. Si aici in polemica provocata de cuvintele si faptele eco-extremistilor, alta persoana intra… De abia in 27 noiembrie, pe site-ul “superstar” Contrainfo, a fost publicat un comunicat al prizonierului ‘’scandalos’’ Kevin Garrido, recent intemnitat in Inchisoarea 1 in Santiago, Chile. Vreme de ceva timp am citit scrisorile sale din inchisoare iar complicitatea lui s-a simtit putin simbiotica, incat in scrisoarea din 9 aprilie a scris: “Acelor critici, judecatori fara ciocanel care judeca si critica pe aceia care intra in biserica, le transmit ura mea infinita. De aici si nu din anonimat sustin ca ei sunt inamicii mei. Ei sunt la fel ca cei care au stat si au judecat (daca nu la fel) impotriva celor care au plantat explozibil intr-o casa din cartierul La Reina in 2011 ( care din pacate nu a explodat), si a amenintat ca va arunca in aer o scoala. La fel si aceia care au judecat actiunile din Macul con Grecia in 2013, unde au aruncat cocktail-uri Molotov spre autobuzul Transantiago care a trecut peste baricada lor si unde oamenii din autobuz au fost “afectati” de focul razbunator si frumos. Ei sunt la fel de idioti ca si cei care sustin ca sunt “Macul Blockade” care se cearta ca aceia care au atacat autobuzul nu au fost realii asediatori, ha! Normal ca un numar de mizerabili din universitati au criticat. Ei sunt aceiasi cu cei care critica/ au criticat (chiar si din alte parti ale lumii) bomba din Metro Military School in 2014, unde multi trecatori au fost raniti si o femeie a “suferit” amputarea degetelor; si cateva luni mai tarziu isi etala mana mutilata la televizor. Ei sunt aceiasi cu acei judecatori care au plans pentru mortile acelora care au incendiat o banca in timpul unei demonstratii in Grecia, care a rezultat intr-o banca redusa la cenusa impreuna cu trei angajati inauntru. Am putea continua sa dam o mie de alte exemple. Nu dau doi bani pe toti acei judecatori fara ciocanel. Ma astept de la cetatenii comuni ca un infinit numar de bombe sa explodeze pe langa ei, de cand “viata cetatenilor murdari nu este gasita doar in baraci”. Eu sunt impotriva civilizatiei si in cetateni/ umanitate gasesc cea mai civilizata tinta (incluzandu-ma si pe mine). Acestia sunt cei care se agata de progres si care se dedica sa distruga neatinsul, , totul pentru murdaria si plasticul dezgustator numit bani.” Atat de mare a fost afinitatea noastra asupra acestui pasaj incat am inclus cuvintele lui Garrido ca si incheiere a polemicii noastre, “Raspunsul nostru este ca si un cutremur, vine mai devreme sau mai tarziu”, in luna iunie a acestui an. Dar acest comunicat recent (care il prezentam din nou mai jos) ne-a prezentat cu o surpriza placuta nu numai prin ce spune, dar si prin contextul in care dezvoltarea s-a produs. Kevin, inca in inchisoare, este acuzat de trei atacuri cu bombe. Urmeaza sa faca 30 de ani de inchisoare, cu o grupare anarhista care doreste sa “raspunda” intr-un mod “decent”. El incheie comunicatul sau furtunos: “Pentru Imorali si indiscriminatori! Traiasca Teroarea, expliziile, si focul! Moarte civilizatiei si intregului progres uman! Aceasta retorica nu doar ca a avut un impact asupra celora care sunt familiarizati cu acest caz particular, dar si asupra acelor grupari anarhiste care au simtit ca discutiile lor asupra ideii Atacului fara Discriminare s-a oprit o data ce au incheiat publicatiile ITS si alte communicate eco-extremiste pe blogurile lor si site-uri, HA! Cuvintele lui Kevin Garrido se imprima in mintea traditionalista a celor care au urlat la cele patru curente, la oricine a putut auzi, “atacurile nediscriminatoare ale eco-extremistilor sunt pentru psihopati!” Cuvintele lui au distrus ideile stabilite a celor care se supune ca pretind ca se opun la tot ce este fixat. Ei fac ca ochii acelor “revolutionari” bine intentionati sa se mareasca atunci cand ii citesc. Din acest motiv il apreciem pe Kevin Garrido chiar si in situatia lui de prizonier. Cu atatea lucruri impotriva lui, a avut curajul sa se exprime fara frica de razbunare. Si-a confruntat consecintele actiunilor sale asa cum sunt, confruntandu-si inamicul. Tot timpul scuipand in fata prizonierilor!
Foc, praf de pusca si gloante impotriva civilizatiei! In inchisoare, pe strazi, in paduri, in jungla, in desert, si munti, RAZBOI!

ME (Maldicion Eco-Extremista)
Textul neimblanzitului Kevin Garrido din Inchisoarea 1 Santiago Noiembrie 27, 2016

Scriu tarziu in noapte, cel putin pentru mine avand in vedere ca zi de zi ma trezesc la 7:30 dupa un somn agitat sa vad betonul gri si portile mari si gri de securitate. Chiar si asa este cel mai bun timp pentru a scrie ceea ce simt. Doar incerc sa aud prizonierul care “il slaveste pe Dumnezeu”, o muzica ce nu imi place, dar nu ma deranjeaza, si un sunet care il detest si am fost nevoit sa il aud atat de des: trantitura obosita de metal. Am fost in izolare sapte luni in Inchisoarea de Maxima Securitate. Prin petitia mea, acum cinci luni am fost transferat la Inchisoarea 1 Santiago dupa audieri lungi si scarboase unde am fost plasat in Unitatea 16 pentru incarcerari repetate, doar ca sa fiu transferat la Unitatea 25 (tot pentru incarcerari repetate) dupa cateva incidente. Aici ma aflu in prezent pana cand alta problema sa va ivi, care va face gardienii sa ma mute in alta unitate. Sunt in captivitate de aproape un an, iar mintea si corpul meu sunt neadaptate sever in aceasta realitate, intemnitat in subteran. Pentru aceia care nu au experimentat acest lucru pe pielea lor, este imposibil de imaginat. Am simtit atata singuratate vreme de atat de multe luni incat inima mea inchisa s-a obisnuit cu amenintarea constanta a bisturiului din spatele ei. Nimic nu va sterge cicatricile care vor fi prezente pentru tot restul vietii mele. Ele vor fi acolo cand voi imbratisa moartea razbunandu-se pe tot ce mi-au facut mie si alor mei. Acesti gardieni un vor decat sa creeze ura si senzatia energica de razbunare, acesti lasi care detin cheile “libertatii”, cu toti judecatorii si procurorii care decid viata unuia? Care poate fi rezultatul avocatilor care incearca sa te “apere” si totodata sa fie nevoiti sa se intoarca imprejur constant pentru ca un zid este tot timpul in calea ta? Nu ar fi mai bine sa se adapteze la sistemul inchisorii? Nu ar fi mai bine sa evitam problemele si sa ne inghitim mandria si sa acceptam deciziile judiciare? Nu ar trebui sa te lasi intimidat de prizonieri si gardieni care sunt tot os si piele ca si tine? NU! Asta nu se intampla in cazul meu. Legile Puterii si inchisorii nu sunt ceea ce vreau si voi face tot ce pot duce pana la final. Sunt intr-o unitate in care, nu este ca la prima ofensa a 33/34/35 si 11, exista o realitate, a omoari sau fi omorat, chiar daca detest existenta proprie umana la fel de mult ca aceia care o reproduc. Aceasta este o unitate unde minim cinci prizonieri sunt ucisi de catre alti prizonieri. Aceasta este o unitate care in permanenta este asaltata de gardieni si politisti din fortele speciale, o unitate controlata de catre prizonieri si nu de autoritati. Am vazut prizonieri injunghiati, opariti cu apa fiarta, si prizonieri batuti pe trepte intunecate peste care trebuie sa treaca in drumul lor catre celula. Am vazut un prizonier coborand scarile calm intr-o dimineata iar altul a bagat un cutit in gatul lui. Am vazut cum gardienii bat prizonieri pana cand se plictisesc, fara sa poata face nimeni nimic. Imi amintesc ca am fost in aceiasi situatie cu acei prizonieri. Camerele de “securitate” nu opresc nimic. Nu este placut sa vezi prizonieri omorandu-se unul pe celalalt, stiind ca toti suntem in aceiasi situatie. Noi toti dormim in acelasi loc, toti mancam acelasi lucru, cu totii ”impartim” aceiasi curte. Totusi nu intra in preferintele mele sa folosesc o teava doar ca “luptele corecte” nu exista aici. Aceasta unitate are 200 de prizonieri in aceiasi curte, iar tu nu poti fi in termeni buni cu fiecare, indiferent ce spun. Aici nu este o problema de a fi incarcerat si odihnit, nu. Nu sunt incarcerat pentru o “gluma”. Am castigat respectul pe care il am acum in preajma prizonierilor pentru ca asta am decis. Nimic din aceasta cautare a “consolarii” in aceasta biserica de aici. Nici nu voi fi submisiv nimanui. Sper ca intregul paragraf sa iti ofere o imagine clara de cum este inchisoarea si la ce fac fata. Este ceea ce fiecare prizonier traieste oriunde. Curajul meu nu se disipa total iar razboiul continua… Au constrans trupurile “fratilor si surorilor” mele in custi similare cu cea din care imi scriu ura si mandria pe aceasta hartie. Si cu acest lucru au crezut ca ma pot intimida. Scuip o flegma dezgustatoare in fata puterii, si declar razboi ultimei consecinte care a fost si este raspunsul meu furios. M-au cercetat, mi-au urmarit pasii si au fost capabil sa ma vaneze cu arme… Mi-au aratat fata la televizor si in ziare pentru defaimare cu o gramada de prostii negandite. M-au clasificat pe nedrept ca si anarhist si au crezut ca inainte sa apara masa de politisti am sa imi aplec capul si nu am sa raspund. M-au tinut intr-una din celulele lor de interogare pentru sase ore ca sa asculte cuvintele dezgustatoare pe care procurorul le scuipa din gura lui. Judecatorii si procurorii sperau sa vada fete triste cand m-au amenintat pe mine si pe camarazii mei cu multi ani de puscarie, dar nu s-au asteptat ca noi sa radem si sa ii insultam in fata. Mi-au pus catuse stranse pentru douazeci si unu de ore si prin durere am continuat sa invart un pix in mana. Scopul lor era sa ma distruga pe mine intr-o inchisoare de maxima securitate si in celulele de izolare, dar nu mi-au slabit nici macar un gand sau idee. Am continuat sa fiu ferm in ceea ce cred si ce vreau pentru aceasta lume civilizata revoltatoare si de un progresivism dezgustator. Distrugerea si libertatea sunt ca un vulcan in mine. Acum vreo doua saptamani (11 Noiembrie) am avut o audiere cu privire la acuzatii suplimentare de care ar dori sa ma acuze, legate de un nou atac cu bomba. Deci pana in punctul acesta, am fost acuzat de: un atac cu bomba impotriva corporatiei Chilectra pe Avenida El Parron (cea mai noua acuzatie), un atac cu explozibil asupra Academiei de Politie din San Bernardo, si posesie de material explozibil si arme mortale. Acestea insumeaza o pedeapsa de 38 de ani in inchisoare. (ceea ce si biroul procurorului a cerut). In multe ocazii am afirmat ca nu regret nimic din ce am facut, si afirm si aici de asemenea. Aceasta declaratie nu poate fi stearsa. Nu joc rolul “victimei”, nici miile de pagini ale procurorului care le plimba pe la audieri ca sa ma intimideze. Timpul este timp, libertatea mea va fi obtinuta legal sau ilegal. Sciu asta clar si ferm. Nu voi suprima in memoria mea suturile si pumnii destinate politistilor si fetelor lor urate de lasitate, zilele mele si noptile alergand cu focul in mana spre autoritati, alarmele declansate la unison in timp ce cladirile ardeau din temelii, cetatenii alergand si tipand terifiati in timp ce un autobuz ardea in noapte. Noaptea in care orasul rezona cu o explozie si splendoarea acestui lucru imprastia teroare. Nu voi uita nicio data politia alergand pentru adapost in fata unei ploi de gloante si nici cotitura frumoasa a pistolului de 40 de milimetri… “In vremuri dificile nu vom abandona nicio data lupta. Cainele poate latra in jurul nostru, dar respiratia lor nu ne va atinge nicio data. Ne uitam unul la celalalt, ne acceptam unul pe celalalt in deciziile noastre, verificam sa vedem daca avem armele incarcate, si ne-am intrebat ura noastra si ne-am spus, “Hai sa mergem inca o data, de data aceasta pana la final…”. Catre fratii si surorile mele: Joaquin, Manuel si Amaru, toata puterea mea si energia catre voi. Fara predare in fata zidurilor blestemate, nici inafara lor. Natalia: ce bucurie am avut cand am aflat ca nu mai esti sub o tona de ciment. Ai grija de tine oriunde ai fi, sora mea mai mica. Inchisoarea nu este pentru totdeauna. O imbratisare calduroasa pentru fiecare prizonier de razboi si evadat. Teroristilor de la ITS si Nihilist Destroyers, catre Anarchists of Praxis, fiecarei celule de incendiere si luptatorilor din sudul tarii care se opun avansarii civilizatiei: un salut calduros. Pentru Imoralitate si indiscriminare!

Traiasca teroarea, explozia, si focul!
Moarte civilizatiei si progresului uman!

Kevin Garrido Fernandez
Prizonier de razboi. Inchisoarea 1 Santiago/ Unitatea 25. Santiago de Chile

(tü) Gölgedeki Bıçaklar

Traducción al Turco del poema aparecido en el numero seis de la Revista Regresión, titulado  “Cuchillos en las sombras”.

Traducido por “Nox” desde el blog  “Reznov

¡Animo traductores apologistas del extremismo incivilizado!


Ah bu beden paramparça!
Asfaltın üzerinden aşağı yağan kan,
Haykırarak yalvarır, neredeyse ağlar,
Yükseklerde solan beden.
Bir feryat ve bilgece miyav,
Bir kükreme tarafından öldürülen beden,
Bıçaklanmaya mahkûm bıçak gibi gizlenmiş,
Medeniyetin parlaklığını söndürmek için.
Hareketi gizleyen gölge,
Vahşi öğrenciler tarafından boyanan yüzler;
İmha ve iletişimi paylaşıyorlar,
Sadece yıldızlar acıyı okşuyor.
Keder, acılar, trajediler…
Kınanmış, zincirlenmiş olanların.
Evcilleşmemiş ormanlar, sadece zihinde,
Her vahşi katil için gölgedeki bıçaklar.

(es-en) Apocalipsis Ohlone

Reflexión del jefe editor de la revista Atassa traducido al español de su original al inglés.


He estado luchando un poco para llegar a una reflexión sobre el Decimoctavo Comunicado de ITS, considerando que creo que es importante y digno de un comentario. Hay algunas cosas que no estoy seguro acerca de este texto, y algunas cosas que creo que se articulan de manera fascinante. Por ejemplo, este es el primer texto eco-extremista que es expresamente extincionista, al menos en términos de la especie humana en su estado actual en 2016. No creo que esto haya sido abordado antes en términos tan crudos: a lo más, en algunos textos eco-extremistas se ha hablado de ataques indiscriminados como si las vidas de los híper-civilizados no importaran. Aquí, la diferencia es que el textos abordado dice que el híper-civilizado debe ser extinto, punto final.

He observado que en el pasado, las culturas más civilizadas tienen un punto de vista apocalíptico (el “apocalipsis” es en griego significa “revelación”). La civilización siempre ha tenido un deseo de muerte. Los líderes de algunas de las naciones más poderosas de la Tierra, hoy profesan religiones que creen que el mundo terminará con una lluvia de fuego, y que esto es algo bueno. Otros son guiados por ideologías que afirman que el mundo físico es meramente una ilusión. Lo extraño entonces, no es que el eco-extremismo tenga una visión pesimista de la humanidad; Es más que los que llaman al eco-extremismo sobre este hecho, no se dan cuenta de que esto no es nada excepcional en el contexto de la civilización como se ha desarrollado durante miles de años. De hecho, la cuestión más urgente comparativamente hablando, es porque el progresismo de izquierda consideraría a la humanidad como algo distinto de un esfuerzo finito: un proyecto con una fecha de vencimiento.

Malcolm Margolin en su “The Ohlone Way: Indian life in the San Francisco-Monterey Bay Area”, es uno de los libros más influyentes que he leído en los últimos años. Crecí en esa zona del mundo, por lo que su descripción de la tierra antes de la llegada de los europeos me golpeó como una tonelada de ladrillos. Recuerdo esta región como un intercambio entre la tierra agrícola y urbana, con un terreno montañoso salvaje en medio. Antes de los europeos, la tierra estaba húmeda y llena de caza, era el hogar de animales como la nutria de río y el oso grizzly que no se ven más ahí. Un pasaje interesante en el libro indica que el “Ohlone”, (un agrupamiento de las tribus lingüistas en esta región que posiblemente sea arbitraria), tenía un sentido de la naturaleza finita de la existencia humana tomada en su conjunto. Como escribe Margolin:

“Pero en el fondo [el Ohlone] sabía que su mundo estaba condenado, destinado a la destrucción completa. Al principio, en el Tiempo Sagrado, el poder era puro e impresionante. Pero desde entonces siempre se estuvo deslizando, disminuyendo en calidad, cantidad e intensidad. La gente de hoy era menos poderosa que sus abuelos antes que ellos. Un pesimismo y un fatalismo arraigados recorrían su visión del mundo. Las cosas estaban empeorando en cada generación. Y en algún tiempo en el futuro de este magnífico mundo, como los mundos anteriores, estaría socavado de poder. La gente acabaría por dejar de hacer sus danzas y ceremonias, y el mundo Ohlone – su hermoso mundo vivo – se derrumbaría sobre sí mismo y se disolvería en el caos. Entonces tal vez los espíritus se levantarían de nuevo, misteriosamente renacidos de una inundación – espíritus como el Águila, el Coyote y el Colibrí – para crear una vez más un mundo fresco, claro, increíblemente poderoso, un mundo tal vez poblado por una nueva raza de personas, pero un Mundo que seguramente sería sin los Ohlones.”

Estoy dispuesto a admitir que algunas de las ideas de Margolin aquí pueden ser una profecía posterior a los hechos de un pueblo conquistado. Pero hay una interesante base existencial para que los pueblos indígenas de la costa central de California, hayan creído esto. Por un lado, relativamente hablando, no había muchos de ellos. Estos indígenas vivían en una tierra llena de animales, y el hombre ni siquiera era el animal más peligroso de California antes de la llegada de los europeos. Había una buena probabilidad de que los adultos fueran atacados por osos pardos o acosados por gatos monteses, así como en esta era moderna, siempre hay una buena posibilidad de morir en un accidente de coche. Margolin escribe:

“Pero el conocimiento íntimo de los animales no condujo a la conquista, ni su familiaridad despreciada. Los Ohlones vivían en un mundo en el que la gente era escasa y los animales eran muchos, donde el arco y la flecha eran la altura de la tecnología, donde un ciervo que no se acercaba de una manera apropiada podía escapar fácilmente, y un oso podría concebiblemente atacar. Vivía en un mundo donde el reino animal no había caído todavía bajo el dominio de la raza humana y donde (¡qué difícil es para nosotros comprender plenamente las implicaciones de esto!) Las personas aún no se veían como los señores indiscutibles de toda la creación. Los Ohlones, como los cazadores de todo el mundo, adoraban a los espíritus de animales como dioses, imitaban movimientos de animales en sus danzas, buscaban poderes animales en sus sueños e incluso se veían como pertenecientes a clanes con los animales, como sus antepasados. La poderosa y graciosa vida animal del Área de la Bahía no sólo llenó su mundo, sino que también llenó sus mentes.”

El híper-civilizado por supuesto interpone, el “¡Agua bajo el puente!” aquí, pero realmente no lo es. Mi propio sentido es que, el odio de la humanidad por sí mismo es criado por demasiada familiaridad. Los pueblos indígenas del centro de California (y de otros lugares), podían mirar un paisaje, praderas, montañas, ríos, etc., y ver una abundancia de vida, una panoplia de seres vivos. El hombre moderno lo hace para que cuando lo vea, solo se vea a sí mismo. Algunos pueden decir que esto es una cosa buena, pero sobre todo él se disgusta con eso. O bien elimina a la humanidad a través de sus gafas de sol, auriculares, pantallas de teléfonos inteligentes, etc. O consume a la humanidad como mercancía, auto-seleccionada, creada para vender según el atractivo físico, la inteligencia percibida, el interés común, etc. Piensan que no hay nada fuera del ser humano, fuera del ego, y fuera de los pensamientos sobre el mundo. Y la gente se siente particularmente inteligente y erudita al pensar en tales absurdos, aunque sangran y se descomponen como todo lo demás…

Mis propias investigaciones sobre la llegada de la civilización europea a partes de lo que hoy es “América”, concluyen en que la última herramienta de la conquista, no era la tecnología o la enfermedad (tomada en sí misma). Era un juego de números: sólo había más hombres blancos, especialmente en lo que ahora son los Estados Unidos. Los guerreros indígenas eran a menudo más valientes, mejores luchadores y con ventaja en el campo, pero las olas de conquistadores e inmigrantes seguían viniendo y arrasando la tierra, transformándola, matando a los animales y despojándola de sus características anteriores en muchos lugares. No es que los pueblos indígenas necesariamente tuvieran una perspectiva más “holística” de la tierra, o que fueran más “virtuosos”, que no eran muchos. La diferencia cuantitativa se hizo para las diferencias cualitativas en perspectiva. En lugares llenos de energía, vibrantes y llenos de vida, es difícil concebir la superioridad humana como un concepto plausible. Toma la destrucción de la tierra, de la vida silvestre, contaminando los ríos y envenenando el aire, para llegar al lugar donde uno mira alrededor y ve sólo al Hombre. Y para entonces termina odiándose a sí mismo, teniendo que mirarse fijamente, y tener el poder absoluto percibido en matarse, apagándose junto con el resto del planeta.

Los pueblos indígenas de California, por supuesto, murieron, su mundo fue silenciado junto con tantos otros. Lo que los reemplazó son ahora el mundialmente famoso Silicon Valley, junto con lo que se ha considerado como el “Salad Bowl of the United States,” Produciendo gran parte de lechuga y otros productos consumidos en las mesas de los estadounidenses.

El progresista no quiere admitirlo, pero el intercambio entre el Hombre y la Naturaleza en este punto es una proposición “o bien / o”, no “ambas / y” proposiciones. Usted puede tener seres humanos, la gran mayoría de los cuales dependen o apoyan la civilización y todo lo que representa, o puede tener cosas como agua limpia y aire fresco que hacen que la vida humana valga la pena vivir. No puedes tener ambos, no en esta etapa de juego. Es por eso que no lloro por los híper-civilizados, y no me quejo de los actos indiscriminados contra ellos, y sigo escribiendo sobre esos actos. Una vez que se convertí en un enemigo de la civilización, si usted es realmente un enemigo de la humanidad misma depende de cómo honestamente saque sus premisas.

Como dije al comienzo de esta reflexión, la gente más civilizada lo admite en el fondo. Ellos creen que Jesús o Alá o Yahvé, vendrá y destruirá al mundo por fuego y establecerán una Ciudad Eterna que no puede desmoronarse ni decaer. Son esos ateos e izquierdistas menos honestos quienes confunden a la humanidad por un proyecto transparente y permanente. Los primeros creen que uno debe seguir la moralidad para que esta Ciudad Eterna pueda surgir, los últimos creen que uno debe seguir la moralidad para mantener a la Humanidad tal como está flotando en su misión de convertirse en una institución eterna. El primero se basa en una mentira, pero es muy realista en términos de los medios para lograr el resultado deseado. Este último está sin duda, completamente engañado.

La falta de preocupación por los híper-civilizados, por los domesticados que apenas se aman a sí mismos, es base del pensamiento eco-extremista, y es un aspecto de ese pensamiento que defiendo totalmente.

No puedo dejar de citar los poemas de Robinson Jeffers en su totalidad, pero este es el texto más apropiado para poner fin a esta reflexión. Describe una escena de la tierra de Esselen, justo al sur del territorio “Ohlone”:

“Manos

Dentro de una cueva en un cañón estrecho cerca de Tassajara

La bóveda de roca está pintada con las manos,
Una multitud de manos en el crepúsculo, una nube de palmas de hombres, no
más,
No hay otra foto. No hay nadie que diga
Si las personas tímidas marrones silenciosas que están muertas intentaron
Religión o magia, o hicieron sus trazos
En la ociosidad del arte; Pero sobre la división de años estos cuidadosos
Signos-manuales ahora son como un mensaje sellado
Diciendo: “Mira: nosotros también somos humanos; Teníamos manos, no patas.
todos alaben
Ustedes con las manos más inteligentes, nuestros suplantadores
En el hermoso país; Disfrutar de ella en temporada, de su belleza, y
baja
Y se suplantado; Porque también ustedes son humanos.”

(it) LE VECCHIE ITS E LA RIVISTA “NATURE”

Traducción al italiano del texto “las viejas ITS y la Revista Nature”, publicada en “Cuadernos” N° 0.

Léelo también en PDF.

Traducción a cargo de Rapace.

¡Complicidad, estrategia y frialdad!


Nature è la rivista scientifica statunitense più importante del mondo, con ricercatori di alto rango nei suoi studi, che la posiziona come fonte fidata dentro l’élite scientifica.

La rivista non aveva “mai” preso in considerazione e rilevato il tema dei gruppi che si oppongono in maniera violenta all’avanzamento scientifico e tecnologico, benché questo cambiamento è arrivato quando sono entrate in scena le Individualità tendenti al selvaggio(Its).

Le Its si sono trasformate in un tema dall’ampio dibattito di scienziati non solo del Messico, bensì del mondo intero, in prima istanza per il modus operandi terroristico molto collimante al terrore che ha causato Freedom Club negli anni 80 e 90 negli Stati Uniti. La minaccia del gruppo è avanzata in maniera sfuggente e ha raggiunto una menzione internazionale, nonostante i loro errori negli estesi comunicati, oltreché in alcune posizioni poco chiare.

Evidente esempio, la piccola nota uscita nella rivista in Luglio nella sezione “Seven days. The news in brief.” (“Sette giorni. Le notizie in breve”). Che traduciamo qui:

Chimico assassinato

Un gruppo di “anarco- primitivisti” ha rivendicato l’assassinio di José Jaime Barrera Moreno, un chimico dell’Università Nazionale Autonoma del Messico (UNAM), che è morto accoltellato nell’università della Città del Messico il 27 Giugno. In un comunicato internet pubblicato il 29 giugno, un gruppo auto-denominato come Individualisti Tendenti al Selvaggio (ITS), si è reso responsabile dell’attacco.

Le ITS sono un’alleanza di gruppi eco-estremisti che nel 2011, hanno affermato di aver sparato contro un altro scientifico dell’UNAM, il biotecnologo Ernesto Méndez Salinas. Il gruppo ha attaccato ripetutamente scienziati ed esperti in tecnologia, perché distruggono la natura.

La nota non è molto intelligente dato che sembra che gli “analisti” siano rimasti all’idea che le ITS del 2016 sono le stesse Its del 2011. Primo perché, le ITS non sono un gruppo “anarchico” né tanto meno “primitivista”, come afferma la nota (ORAMAI NON PIÙ). Secondo, José Jaime Barrera Moreno, non è un chimico dell’UNAM, ma era un impiegato, capo degli uffici della facoltà di chimica.

Questa piccola nota è solo l’ultima di quelle che ha pubblicato la rivista Nature, rispetto alle Its, dato che il primo testo è datato il 22 Agosto 2011, nel quale , il fratello di Armando Herrera Corral (che è stato ferito da un pacco-bomba insieme a uno dei suoi colleghi nel Tec di Monterrey, Stato del Messico, l’8 Agosto del 2011), scrive un piccolo articolo intitolato , “Stand up against the anti-technology terrorists”, pubblicato nella sopra menzionata rivista. Il “fisico”- riconosciuto mondialmente, Gerardo Herrera Corral, che lavora al Gran Colisionador de Hadrones (“Grande Collisore di Adroni” Ndt.) apparentemente nei giorni dell’attacco al Tec di Monterrey, e nelle seguenti rivendicazioni da parte delle ITS, era realmente terrorizzato, dato la chiamata alla polizia specializzata in esplosivi il 9 agosto, perche come disse, nel suo ufficio dentro il Cinvestav della Città del Messico, aveva trovato un “pacco sospetto”. La paranoia regnava nella sua mente, e negli altri scienziati. Quando la polizia anti-esplosivi arriva all’ufficio, vede che il pacchetto è un involucro con dei libri…

Cosicché il codardo e impaurito “fisico” scrive la seguente nota per la menzionata rivista:

Ribellati contro i terroristi anti-tecnologia

Bombe artigianali sono state inviate contro “fisici” in Messico. I colleghi di tutto il mondo devono garantire la sicurezza, esorta Gerardo Herrera Corral.

Mio fratello più grande, Armando Herrera Corral, ha ricevuto questo mese un tubo di dinamite da parte dei terroristi che si oppongono agli studi scientifici.  La bomba “fatta in casa”, era un pacchetto dal volume di una scatola di scarpe, etichettato come un premio “alla sua attenzione personale”, e che è esploso, quando ha tirato il nastro adesivo avvolto attorno a esso. Mio fratello, direttore del polo tecnologico dell’Istituto Tecnologico di Monterrey in Messico, era in piedi, e in quel momento ha subito bruciature sulle gambe e un timpano perforato. Più gravemente ferito per l’esplosione è stato il suo amico e collega Alejandro Aceves López, che era nell’ufficio di mio fratello per una tazza di caffè e per aprire il premio. Aceves López era seduto quando mio fratello ha aperto il pacchetto, ricevendo l’impatto dell’esplosione nel petto, e le schegge hanno perforato i suoi polmoni.

Entrambi gli scienziati si stanno riprendendo dalle lesioni, ma sono stati molto fortunati nel sopravvivere. La bomba non ha funzionato correttamente, è solo una parte del cilindro di dinamite di 20 centimetri si è incendiato. La polizia stima che se il pacchetto esplosivo avesse funzionato come previsto, poteva abbattere parte dell’edificio.

Il giorno seguente, ricevo ancora un pacchetto sospetto. La polizia mi consiglia di non dare dettagli del pacchetto ritirato, perché arrivato in maniera inusuale e di domenica. Ritirato dalla squadra anti-bombe dopo la prova esplosiva, è dichiarato un falso allarme, perché il pacchetto conteneva solo libri. La mia prima reazione fu di abbandonare il paese. Ora, sono confuso su quello e come devo rispondere. (AHAAHHA)  [Risate del traduttore].

Come scientifico e accademico, perché è stato scelto mio fratello in questa maniera?

Non lavora in un campo che normalmente si considera ad alto rischio di attività terroriste, come gli studi medici sugli animali, per esempio. Lavora in informatica, e Aceves López, è un esperto in robotica. Sono un fisico di alto rendimento e coordino l’apporto messicano agli studi usando il Grande Collisore di Adroni nel CERN, nel laboratorio di fisica di particelle in Europa; ho lavorato in questo campo per 15 anni.

Un gruppo anarchico estremista conosciuto come Individualità Tendenti al Selvaggio (Its), ha rivendicato la responsabilità dell’attacco a mio fratello. Questo è confermato da una nota parzialmente bruciata, raccolta dalle autorità nel luogo della bomba, firmata dalle Its, e con un messaggio che affermava: “ Se il messaggio non sarà pubblicato dai giornali, faremo esplodere più bombe. Degli studenti non ci importa”.

Nei propositi pubblicati su Internet, le Its esprimono una specifica e particolare ostilità verso la nanotecnologia e gli informatici.  Affermano che la nanotecnologia condurrà alla caduta dell’umanità, e predicono che il mondo sarà dominato dall’auto-coscienza dell’intelligenza artificiale tecnologica. Dicono che gli scienziati che lavorano per l’avanzamento di questa tecnologia, stanno cercando di spingersi per il controllo del “sistema” sulle persone. Il gruppo esalta Theodore Kaczynski, l’Unabomber, la cui crociata contro la tecnologia negli Stati Uniti nel 1978-95 ha ucciso tre persone, lesionandone molte altre.

La retorica di questo gruppo è assurda, e sollecito i colleghi di tutto il mondo a prendere sul serio le minacce cui sono esposti gli studiosi.  L’informazione redatta dalle autorità federali messicane e l’Interpol la vincola alle azioni nei paesi come Spagna, Francia e Cile. Nell’aprile di quest’anno, le Its hanno inviato una bomba che non è esplosa- simile a quella per mio fratello- al capo della Divisione di Ingegneria e Nanotecnologia dell’Università Politecnico di Valle del Messico a Tultitlán. In maggio, l’università in questione riceve una seconda bomba, con un messaggio che diceva: “ Questo non è uno scherzo: nel mese passato, abbiamo volto il nostro obiettivo verso Oscar Camacho, oggi l’istituzione, domani, chissà? Fuoco alla nanotecnologia e quelli che lo appoggiano!”.

La comunità scientifica deve essere cosciente della capacità distruttiva di tali organizzazioni. Gli istituti e i dipartimenti d’investigazione in nanotecnologia, le imprese e le associazioni professionali devono rinforzare i procedimenti di sicurezza, specialmente per quello che riguarda la ricezione e l’accettazione di pacchetti e lettere.

Mi piacerebbe essere cosciente di quello che esprimo perché credo che il terrore non debba avere successo nella creazione della paura e l’imposizione delle nostre abitudini che ci allontana dalla libertà che godiamo. Mi piacerebbe che la polizia prendesse sul serio questi eventi; si stanno trasformando in una vera minaccia per la società. Voglio anche esprimere la mia solidarietà all’Istituto Tecnologico di Monterrey- l’istituzione che mi ha offerto appoggio finanziario per continuare i miei studi di pregrado (studi superiori fino al titolo di grado Ndt.)  e l’abilitazione accademica di livello elevato.

Opporsi alla tecnologia non è un modo inaccettabile di pensare. Potremmo discutere l’opportunità di un maggiore sviluppo tecnico nella nostra società. Tuttavia, gruppi radicali come le Its oltrepassano specificatamente un dettaglio cruciale: non è la tecnologia, il problema, bensì come la usiamo. Dopo che Alfred Nobel inventò la dinamite, si trasformò in un uomo ricco, perché trovò il proprio tornaconto nel settore minerario, nella costruzione e la demolizione nelle cave, ma dall’altra esistono persone che possono decidere di mettere la dinamite in un tubo e dirigerla a qualcuno con l’intenzione di ammazzarli.

Il fisico Gerardo Herrera Corral nel Centro di ricerca e Studi Avanzati dell’Istituto Politecnico Nazionale del Messico di Città del Messico.

Dopo lo scritto del timorato tecnonerd, gli attacchi delle Its continuano allo stesso modo, incluso l’assassinio con un proiettile nella testa a un esperto in biotecnologia nella città di Cuernavaca, Morelos, nel novembre del 2011, e rivendicato nel 2013.

Il secondo articolo che pubblica Nature, dove menziona le Its, tratta dell’ondata di attacchi che hanno subito varie istituzioni nel mondo durante quel periodo, e che ha messo in seri guai la comunità scientifica.Oltre a ciò si è parlato di un inesistente “coalizione” di gruppi contro la scienza, in specifico tra la FAI e le Its.

Anarchici attaccano la scienza

Gli estremisti armati colpiscono gli scienziati nucleari e della nanotecnologia.

Leigh Phillips

28 maggio 2012

Un patto di gruppi eco-anarchici porta sempre più attacchi violenti contro gli scienziati.
Un gruppo auto-denominato come Cellula Olga della Fronte Rivoluzionario Internazionale della Federazione Anarchica Informale ha rivendicato l’attacco armato non mortale contro un dirigente d’ingegneria nucleare il 7 maggio a Genova, Italia. Lo stesso gruppo ha inviato una lettera bomba a un gruppo imprenditoriale pro-nucleare svizzero nel 2011; Ha cercato di colpire con l’esplosivo il laboratorio di nanotecnologia IBM in Svizzera nel 2010; e ha vincoli con un gruppo responsabile di almeno quattro attacchi con bombe contro installazioni di nanotecnologia in Messico. Le autorità di sicurezza dicono che questi gruppi eco-anarchici stanno allacciando rapporti sempre più forti.

L’11 maggio, la Cellula invia uno scritto di quattro pagine al periodico italiano Corriere della Sera, nella quale si attribuisce la responsabilità del tentato assassinio di Roberto Adinolfi, direttore generale di Ansaldo Nucleare, filiale d’ingegneria nucleare del gigante aerospaziale e difesa Finmeccanica. Considerata dalle autorità come autentica, lo scritto è pieno di retorica anti-scientifica. Il gruppo scrive che ha colpito Adinolfi perché lo considera uno “stregone dell’atomo”. “ Adinolfi sa bene che è solo una questione di tempo prima che una Fukushima europea uccida il nostro continente”.

“La scienza nei secoli passati ci promise un’età di oro, ma ci spinge verso l’autodistruzione e la schiavitù totale”, continua la lettera. “Con la nostra azione, gli restituiamo una piccola parte della sofferenza che lei, uomo di scienza, sta rovesciando in questo mondo.” Il gruppo minaccia di portare a termine nuovi attacchi”.

Il Ministero dell’Interno italiano ha rinforzato la sicurezza di migliaia di possibili obiettivi politici, industriali e scientifici. Le misure includono l’assegnazione di guardie del corpo a 550 persone.

La Cellula Olga, che prende il nome da un’anarchica greca incarcerata, fa parte della Federazione Anarchica Informale, che nell’aprile del 2011 si è aggiudicata la rivendicazione di un pacco-bomba che è esploso negli uffici del gruppo svizzero Swissnuclear a Olten. Uno scritto scoperto tra i resti del pacco bomba, esigeva la liberazione di tre individui che sono detenuti per aver pianificato un attacco- lo stesso anno- contro il principale impianto di nanotecnologia dell’IBM a Zurigo.

In una relazione della situazione pubblicata questo mese, il Servizio Federale di Intelligenza svizzero, ha attribuito alla Federazione l’attacco all’IBM.

La Federazione Anarchica Informale spiega che la tecnologia, e in questo caso, la civilizzazione, è responsabile dei mali del mondo, e che gli scienziati sono i servi del capitalismo. Afferma lo scritto: “ Finmeccanica significa bio e nanotecnologia. Finmeccanica è morte e sofferenza,la nuova frontiera del capitalismo italiano”.

Prendendo l’impulso

La Cellula afferma che si sta unendo con gruppi eco-anarchici di altri paesi, incluso il Messico, Cile, Grecia e Regno Unito. Il Messico ha avuto attacchi simili: nell’agosto del 2011, un gruppo chiamato Individualità Tendenti al Selvaggio, ha inviato un pacco bomba che ha ferito due ricercatori di nanotecnologia dell’Istituto Tecnologico di Monterrey. Uno ha ricevuto bruciature nelle gambe e un timpano perforato, e l’altro ha avuto un polmone perforato dalle schegge (G. Herrera Corral Nature 476,373; 2011). Secondo la polizia, il pacchetto conteneva esplosivo sufficiente per fare cadere parte dell’edificio, ma non è detonato interamente.

Agli inizi di quest’anno, lo stesso gruppo invia due pacchi-bomba all’impianto di nanotecnologia dell’Università Politecnica- Valle del Messico. Uno è intercettato prima che qualcuno potesse essere colpito, ma il secondo detona, e ferisce una guardia della sicurezza. Non è chiaro quanto questo gruppo sia vincolato alla Federazione Anarchica Informale, ma nei siti internet, i due gruppi offrono “appoggio diretto” alle attività dell’altro e parlano di una “fioritura” del movimento organizzato eco-anarchico.

Conseguentemente ai pacchi-bomba messicani, l’Istituto Monterrey, ha istallato metal detector, impiegando cani anti esplosivi, e ha dato inizio a ispezioni di veicoli e pacchetti sospetti. Dopo che una lettera-bomba diretta a una ricercatrice di nanotecnologia dell’Università Politecnica di Pachuca in Hidalgo, è esplosa nel dicembre dell’anno passato, l’istituto ha istallato una recinzione perimetrale con scanner nel campus che ha rafforzato le misure di sicurezza.

La polizia italiana che investiga sul ferimento, si dice preoccupata dell’aumento delle azioni violente dei gruppi anarchici in mezzo alla crisi economica europea. Il 23 maggio, per esempio, membri della Federazione Anarchica Informale, hanno attaccato dei “segnali ferroviari” a Bristol, Regno Unito, che ha provocato gravi ritardi al trasporto. Nel comunicato internet il gruppo afferma che gli obiettivi sono stati scelti per fermare quelli che lavorano al Ministero della Difesa, e le imprese di tecnologia nella difesa aerea, incluso Raytheon e QinetiQ.

Anche la relazione svizzera ha segnalato avvertenze di “un crescente grado di interconnessione internazionale tra perpetranti.” Il livello di rischio per gli scienziati dipende dal campo di lavoro, dice Simón Johner, un portavoce del Servizio Federale di Intelligenza Svizzero. “Non siamo capaci di dirgli come comportarsi. Possiamo renderli solo coscienti dei pericoli. Dipende dalle istituzioni, prendere azioni preventive”. L’agenzia sta lavorando con le forze di polizia, le imprese e le comunità di ricerca per valutare e fare fronte alla minaccia.

“Queste persone non rappresentano l’opinione dominante. Tuttavia sono ancora spaventato per questa violenza “, dice Michael Hagmann, biochimico e capo delle comunicazioni corporative dei Laboratori Federali di Scienza e Tecnologia di Materiali a Zurigo, partner del settore pubblico dell’impianto di IBM che realizza anche studi in nanotecnología.

“ Ad appena una settimana dopo il fallito attacco esplosivo, doveva tenersi una grande conferenza sulla nanotecnologia ed eravamo molto nervosi nel proseguire”, dice Hagmann. “ Pero siamo arrivati alla conclusione che la discussione pubblica era molto più importante e non volevamo spaventare le persone con 20 poliziotti che ci difendevano. Sarebbe stato il messaggio sbagliato”.

Un anno dopo l’attacco al Tec di Monterrey, Nature pubblica il terzo articolo dedicato esclusivamente alle attività delle Its, che riprendiamo dalla pubblicazione editoriale Palabras Nocivas N° 2 marzo 2013:

Nanotecnologia: La resistenza armata

Nature valuta le conseguenze di una serie di attentati con bombe in laboratori di Nanotecnologia in Messico – e si domanda, come il paese si  possa essere trasformato in un obiettivo degli eco-anarchici.

Pubblicato il 29 Agosto dell’anno 2012, corretto il 5 settembre 2012

Scritto da: Leigh Phillips

Il pacchetto del volume di una scatola di scarpe, era diretto ad Armando Herrera Corral, che ha dichiarato che egli era il destinatario del supposto premio, e che il pacchetto era avvolto in una forma ufficiale insieme a dei timbri. Herrera, uno scienziato di informatica dell’Istituto Tecnologico di Educazione Superiore di Monterrey, a Città del Messico, scuote la scatola varie volte, e sente che qualcosa di solido si muove all’interno. Che cosa poteva essere? Era emozionato e un po’ nervoso – tanto che cammina per il corridoio fino all’ufficio di un collega, il ricercatore di robotica, Alejandro Aceves López, e chiede ad Aceves di aprire il pacchetto per lui. Aceves si appoggia sulla scrivania per scartare la scatola chiusa.

Cosicché quando la bomba composta di un tubo di 20 centimetri esplode, l’8 agosto 2011, Aceves riceve  tutta la forza dell’esplosione nel petto. Un pezzo di metallo perfora un polmone. “Lui è in terapia intensiva e sta molto male.” afferma il fratello di Gerardo Herrera, fisico che lavora nel Centro di Investigazione e Studi Avanzati (Cinvestav), dell’Istituto Politecnico Nazionale. Armando Herrera Corral che si è trovato vicino quando esplode la bomba, rimane con un timpano perforato e bruciature nelle gambe.

Il giorno dopo, un gruppo eco-anarchico che si fa chiamare Individualità Tendente al Selvaggio (Its) rivendica e pubblica su internet la responsabilità dell’attentato in un’invettiva contro la nanotecnologia di 5.500 parole. La polizia trova una copia bruciata del testo nei resti dell’esplosione. Gli attentatori affermano che Herrera era il bersaglio degli attacchi per il ruolo di direttore del Centro di Trasferimento Tecnologico, nell’Istituto Tecnologico di Educazione Superiore di Monterrey, (comunemente conosciuto come il Tec di Monterrey) “è una delle principali università che puntato tutto per lo sviluppo della nanotecnologia.”

Il testo parla della possibilità che un giorno l’ecosistema soffra per il “nano-inquinamento”, e determina che la tecnologia e la civilizzazione nel suo insieme devono essere considerate come responsabili di qualunque catastrofe ambientale.

Con un brivido, gli attentatori enumerano altri cinque ricercatori nel Tec di Monterrey come presunti obiettivi, e di altre sei università.

L’incidente aveva dei precedenti. Le Its avevano già rivendicato gli attacchi con bomba in aprile e maggio del 2011. L’obiettivo era Oscar Alberto Camacho Olguín, direttore di ingegneria di nanotecnologia nell’Università Politecnica della Valle del Messico, in Tultitlán. La prima bomba ferisce una guardia di sicurezza, e la seconda viene identificata ed eliminata prima che qualcuno potesse essere ferito. Nel dicembre passato, il gruppo attacca di nuovo – questa volta nell’Università Politecnica di Pachuca, dove un pacchetto che conteneva polvere da sparo, esplode nella mano di un maestro, causandogli bruciature lievi (vedere grafico “Una litania di lettere bomba”). Nessun altro paese in sviluppo ha subito attacchi anti-tecnologia come il Messico.

Unendo le forze

Un anno dopo l’esplosione nel Tec di Monterrey, le ripercussioni si sentono ancora. Armando Herrera Corral e Aceves López non avevano parlato con Nature di quello che era successo. “È una cosa molto sensibile, capisci?”.È tutto quello che Aceves dirà. Herrera ha lasciato il suo lavoro come direttore del polo tecnologico dell’università e ora è capo di studi di post-laurea. Altre università messicane con programmi di ricerca in nanotecnologia hanno evacuato i campus per allarmi bomba, e università di tutto il paese hanno adottato rigide misure di sicurezza. Alcuni ricercatori sono preoccupati per la propria sicurezza, alcuni sono furiosi per essere dei bersagli. Tuttavia, tutti i ricercatori che parlarono con Nature, in Messico insistono che gli attacchi non li dissuaderanno dalle ricerche e che, sarà lo stesso per gli studenti che vengono ai campus.

Fino ad ora, c’è stata poca delucidazione da dove sono arrivati gli attacchi. Perché i gruppi radicali ambientalisti puntano alla nanotecnologia? Questo campo affronta la stessa classe dell’ostilità militante che ha perseguito gli esperti di ricerca della modificazione genetica e la sperimentazione sugli animali? E perché il Messico? L’inchiesta di Nature suggerisce che le tendenze generali si sono unite al precipitare della violenza. Durante l’ultimo decennio, il Messico ha realizzato grandi investimenti in nanotecnologia, in relazione con altri paesi in espansione, poiché considera il campo come una strada verso lo sviluppo economico; i gruppi verdi dominanti in tutto il mondo, sono sempre più preoccupati per la nanotecnologia ed i rischi ambientali, e si è generato un cambiamento verso le idee e le tattiche estreme tra gli ambientalisti radicali critiche della tecnologia.

In Messico, si è stabilita una situazione generale di crescente violenza e agitazione politica. Gli attacchi arrivano in un momento cruciale. Quelli che studiano l’opinione pubblica, dicono che c’è il rischio che il discorso pubblico sulla nanotecnologia, che ora, è abbastanza moderato, può facilmente diventare più polarizzato. Prima degli attentati, il movimento ecologista radicale nella maggioranza si è limitato ad azioni non violente, e solo di distruzione della proprietà, dice Richard Widick, sociologo dell’Università della California, Santa Barbara.  La crisi economica mondiale, afferma, e la crescente percezione che la nanotecnologia porterà un’imminente catastrofe ecologica potrebbe alimentare nuovi attacchi. Persone che sono state fino a ora capaci di frenarsi, si stanno radicalizzando “sempre di più “ afferma Widick. Stiamo approfondendo l’era della proliferazione dell’estremismo. Vedo un futuro di lotte ambientali segnate da violenza di ogni tipo.

Questa violenza lascia cicatrici. Per Gerardo Corral Herrera: “Aceves ha ancora problemi e li avrà per il resto della sua vita. C’è un pezzo di scheggia nel polmone che non possono tirare fuori, è vicino al suo cuore”. Solo il dilettantismo dei terroristi, ha impedito che l’attacco nel Tec di Monterrey avesse conseguenze più tragiche: La polizia afferma che solo circa 8 centimetri della dinamite nel tubo è esplosa. I terroristi hanno riempito il tubo ma il resto non ha bruciato. Se tutta la dinamite avesse detonato, dice la polizia, avrebbe potuto distruggere tutto l’edificio – così i feriti sarebbero stati Herrera, Aceves e decine di ricercatori che lavorano vicino ad essi.

Il Messico ha dato inizio a un investimento concertato per la nanotecnologia nell’anno 2002, quando il governo ha identificato il campo come un settore strategico per lo sviluppo. Decine d’istituti pubblici e ricerca hanno firmato accordi con istituzioni straniere, imprese e complessi militari, e molti hanno aperto corsi di post-laurea focalizzati alla ricerca in nanotecnologia. Insieme a altri paesi dell’America Latina che hanno investito nel campo -in particolare Brasile e Argentina – il Messico considera la nanotecnologia come una strada verso una ricerca più potente e una base industriale forte. “ È visto come una ricetta per la transizione verso l’economia della conoscenza. È più un’opzione che una necessità “, afferma Guillermo Foladori, antropologo dell’Università Autonoma di Zacatecas in Messico e coordinatore di un gruppo di accademici che studiano la crescita regionale del campo. L’università più importante del Messico è il Tec di Monterrey per la nanotecnologia afferma Foladori.

Tecnologia della reazione

Man mano che la nanotecnologia ha continuato a crescere in America Latina, una violenta filosofia eco-anarchica ha messo radici in alcuni gruppi radicali in Messico. I Servizi d’intelligenza messicani credono che gli autori degli attentati dell’anno scorso siano stati nella maggiore parte dei giovani ben educati: i comunicati sono pieni di riferimenti a testi in lingua Inglese, ed è improbabile che sia stato tradotto in spagnolo. I servizi d’intelligenza affermano che i gruppi eco-anarchici esistono approssimativamente da un decennio. Hanno iniziato con proteste contro il sistema economico e politico del Messico mediante collocazione di piccoli ordigni esplosivi che hanno distrutto dei bancomat.

All’incirca nel 2008, alcuni gruppi incominciano ad adottare punti di vista “anarco-primitivisti”. (A livello locale, li si chiama primitivisti, dice Gerardo Herrera Corral.) Questa filosofia ha ottenuto poca attenzione, ma negli ultimi anni, con l’aumento delle relazioni sull’imminente disastro climatico mondiale, alcuni attivisti ecologisti radicali, si sono uniti a essa. Abitante in California, lo scrittore Derrick Jensen – i cui libri popolari diramano una rete clandestina di cellule “Deep Green Resistance”-è una figura molto influente rispetto a altri, in questo movimento senza leader, e sostiene che la civiltà industriale è responsabile della distruzione dell’ecosistema e deve essere smantellata.

Nei vari scritti, spesso i gruppi di anarco-primitivisti esprimono una profonda ansietà sull’insieme di temi di ricerca avanzata, inclusa l’ingegneria genetica, la clonazione, la biologia sintetica, la geo- ingenieria e la neuroscienza. Ma è la nanotecnologia, il tema comune per gli scenari da fine del mondo fantascientifico , che in maniera più chiara simbolizza per essi il potere della scienza moderna che è fuori controllo. “La nanotecnologia nella storia del progresso antropocentrico è la scienza più avanzata, esistente fino ad ora”, ha scritto Its nel primo comunicato dell’aprile 2011.

La stessa rete anarchica “anti-civilizzazione” ha agito violentemente in altri luoghi. Gli attacchi includono nel 2010 il tentativo di colpire con esplosivo un laboratorio dell’IBM (simbolo della nanotecnologia), vicino a Zurigo, Svizzera, e gli spari non letali nel maggio di quest’anno (2012), contro Roberto Adinolfi, un ingegnere nucleare che lavora per un conglomerato della filiale italiana industriale Finmeccanica, attaccata per i suoi vincoli con la nanotecnologia (vedere Nature485, 561; 2012).

In Messico, il clima sociale e politico esistente ha potuto aiutare a infiammare l’animo, afferma Miguel Méndez Rossi, coordinatore del Dipartimento di Nanotecnologia e Ingegneria Molecolare dell’Università delle Américas Puebla, in Messico. Gli attentati – dice – non possono che essere percepiti, fuori controllo, in quello che descrive come un miscuglio pericoloso di povertà intellettuale e brutta educazione, l’ignoranza generalizzata della scienza, l’agitazione sociale in corso e un clima di violenza. In Luglio, la città del Messico è stata partecipe di una delle più grandi proteste nella storia del paese, su una supposta frode nelle elezioni presidenziali di quest’anno.

Dal 2006, le guerre tra le bande di narcotrafficanti più importanti ha lasciato sul terreno circa 55.000 morti. I Gruppi di diritti umani hanno accusato le forze armate e la polizia di detenzioni illegali, segrete e prolungate, torture, violazioni ed esecuzioni extragiudiziali. “Credo che sia il giusto periodo per un’esplosione sociale”, afferma Méndez Rossi. In complesso, gli sviluppi realizzati dalle università messicane, con la fiorente industria nanotecnologica, continua a essere obiettivo della violenza. Nel comunicato del maggio dell’anno scorso (2011) Its ha avvertito i professori e gli studenti: “È meglio che camminiate con circospezione dentro e fuori dell’università, che si avverta ogni pacco sospetto nei saloni, edifici, parcheggi e campus, perché un giorno di questi pagherete tutto quello che volete fare alla Terra con questo tipo di tecnologie su nano-scala”.

La scalata della tensione

Il “boom dell’eco-anarchismo” – come lo descrive CNN México – ha avuto conseguenze generalizzate. A causa degli attentati, i funzionari nel Tec di Monterrey, che è stato il primo campus in America Latina a offrire un programma di post-laurea in nanotecnologia, hanno introdotto una serie di misure di sicurezza, inclusi i cani anti esplosivi. Procedimenti simili sono stati attuati nell’Università delle Américas Puebla, che è stata la sede del primo laboratorio di nanotecnologia in Messico. “Eravamo molto preoccupati di essere il prossimo obiettivo” afferma Méndez Rossi, la cui ricerca abbraccia lo sviluppo di nano-materiali per la lotta contro il cancro ed elementari prove di tossicologia in nano- particolari.

Dopo i primi attacchi dell’anno scorso, si è percepito che le Its forse avrebbero potuto attaccare altri campus fuori da Città del Messico. Nel suo proponimento, dice, l’università ha formato un gruppo di lavoro di professori, personale di sicurezza ed amministratori per rispondere alle minacce. Il campus ha implementato controlli delle automobili e una “politica” in cui i visitatori possano vedere i professori solo per un appuntamento. Un visitatore ora, si sottopone a un controllo identificativo di 15 minuti, ed è scortato al suo incontro da due guardie di sicurezza. Méndez Rossi dice che non ha ricevuto nessun visitante come risultato, e che nonostante, le minacce “mi sento più sicuro“. (AAHAHAH VIGLIACCO NERD!) [Risate ed insulti del traduttore].

Ci sono stati falsi allarmi, incluso uno nel campus del Tec di Monterrey a Puebla nell’agosto passato. In totale, almeno dieci scuole hanno ricevuto allarmi bomba, benché non sia chiaro se sono state inviate da imitatori o dalle Its. Greenpeace México, criticata dalle Its per avere una posizione soave nelle questioni ambientali, ha ricevuto un ordigno incendiario dal gruppo il novembre passato. Le Università di sette stati e la capitale hanno implementato maggiori controlli di sicurezza, includendo ispezioni nascoste di borse e prove di evacuazione, ma l’Associazione Nazionale dell’Università e l’Istituzione di Educazione Superiore nota che solo un terzo delle scuole nel paese, hanno adottato sufficienti misure.

L’aumento della sicurezza è stato oggetto di critica di alcuni settori. In marzo, Hugo Aboites, specialista in educazione dell’Università Autonoma Metropolitana di Xochimilco, ha detto a La Jornada (leader dei giornali nazionali del paese) che le precauzioni di sicurezza molto rigide potrebbero creare un ambiente di “paura” istituzionalizzata. Il ruolo delle università, è “abilitare e diffondere conoscenza, non riprodurre il controllo poliziesco della popolazione.” Méndez Rossi dice che le attività di ricerca non sono state lasciate fuori corso. Nonostante gli attacchi, dice, il numero di alunni matricolati in progetti di nanotecnologia in tutto il paese è aumentato di 800 quest’anno, di fronte ai 500 nel 2011.A parte la paura che alcune persone possono percepire sul tema, non ci saranno molti cambiamenti nella comunità accademica. L’investigazione della nano- scienza e di nanotecnologia non cambierà. Sarebbe come perdere decenni di lavoro e milioni di dollari in investimento “.

Alcuni ricercatori affermano che in Messico i  gruppi più moderati stanno ravvivando le paure circa la nanotecnologia. Uno di questi organismi è il Gruppo di Azione su Erosione, Tecnologia e Concentrazione (ETC, pronunciato eccetera), un piccolo ma rumoroso gruppo senza fini di lucro con sede in Ottawa, Canada, che è stato uno dei primi ad esporre inquietudini in larga misura, circa la nanotecnologia. Etc ha integrato il dibattito internazionale. Silvia Ribeiro, del Gruppo direttivo dell’America Latina, con sede a Città del Messico, ha detto che l’organizzazione non ha vincoli con le Its. Gli attentati furono un “malato sviluppo della nostra idea”. ” Di questo tipo di attacchi- sta beneficiando l’avanzamento della nanotecnologia”.”La discussione è focalizzata su: Vuoi la nanotecnologia o una bomba? ” Etc vuole vedere una moratoria di tutta la ricerca in nanotecnologia, afferma Ribeiro, autrice principale di molte delle relazioni del gruppo che criticano la ricerca in nanotecnologia e commercializzazione. Essa dice che non ci sono stati sufficienti studi tossicologici sui nano- particolari  di ingegneria, e che nessun governo ha sviluppato un regime normativo che dia un limite chiaro al rischio su scala nano-metrica. Tuttavia, Etc provoca i ricercatori mediante l’emissione di avvisi di carattere più speculativo.

Per esempio, si è circoscritto il concetto di “poltigia grigia” – auto-replicazione di nanorobot- che è stato pianificato nelle “basi” del Libro della Creazione (Doubleday 1986), per la nanotecnologia dell’ingegner Eric Drexler. Etc dice sulle tecnologie a nano- scala che, la “minaccia futura probabile è che la fusione della materia viva e non viva sarà in organismi e prodotti ibridi che non sono facili da controllare e si comportano in forma imprevedibile.” Anche Ribeiro ha criticato la modificazione genetica e la vaccinazione contro il virus del papilloma umano in articolo della “colonna settimanale “nel periodico La Giornata.  Méndez Rossi afferma che Etc “promuove credenze, ma non si basano su fatti, e abbiamo bisogno di un dibattito pubblico di fatti.” Il sentimento è condiviso da Beatriz Xoconostle Cázares, ricercatrice di biotecnologia del Cinvestav che sta facendo esperimenti con coltivazioni transgeniche resistenti alla siccità e gli insetti – e che ha regolarmente dibattiti con Etc nei forum pubblici. Nel settembre passato, Xoconostle arrivato a lavoro, ha trovato il laboratorio incendiato. Un mese più tardi, i piromani ha attaccato il laboratorio di un ricercatore vicino.

Dibattito aperto

Xoconostle non accusa ETC della responsabilità per questi atti, ma è preoccupata che le affermazioni dell’organizzazione stanno aiutando a diffondere le paure attorno alla tecnologia. “Si tratta di piccoli gruppi, che sanno come comunicare, e questo è un gran vantaggio, e tutto questo si sta trasformando in un gruppo di persone che si oppongono in maniera più forte”. ” Xoconostle teme che i gruppi estremisti possano adottare queste opinioni e usarle per promuovere i loro atti. Ribeiro nega che le relazioni di Etc non sono basate sui fatti e dice che “non abbiamo niente a che vedere con le Its, abbiamo condannato in maniera forte e pubblicamente la loro violenza. Quelli che esercitano la violenza e quelli che difendono la nanotecnologia senza basi – sono d’accordo nell’ostacolare un vero dibattito pubblico e aperto sui fatti.Ora la domanda è se la violenza si ripeta – o abbia una propagazione. Il movimento di attivisti contro la nanotecnologia sembra aver guadagnato molto impulso. Durante gli ultimi quattro anni, gruppi di nano-critici hanno celebrato una Vertice annuale di attivisti internazionali contro la nanotecnologia, dando l’ottobre passato il benvenuto a 14 gruppi ambientali a livello mondiale e in difesa del consumatore, compreso l’Ufficio Europeo di Ecosistema – una federazione con sede a Bruxelles dei gruppi europei verdi,  che dicono di  rappresentare  un gruppo associato di 15 milioni di persone. L’opposizione alla nanotecnologia ha il volto ostile fuori del Messico.

Nel 2009 e il 2010, i manifestanti in Francia hanno chiuso il dibattito pubblico sulla nanotecnologia a Grenoble, Rennes, Lyon e Marsiglia. Pièceset Maind’Oeuvre (Partsand Labour), un gruppo con sede a Grenoble, ha organizzato proteste nella città fuori da Minatec, l’impresa francese leader in centri di ricerca in nanotecnologia. Ma Bárbara Harthorn, direttrice del Centro per la Nanotecnologia nella Società dell’Università della California, Santa Barbara, dice che la maggioranza del dibattito circa la nanotecnologia, fino a quella data, è stato moderato. Essa ha tracciato 125 gruppi ecologisti di tutto il mondo, in uno studio che ha quantificato la partecipazione nel dibattito di organizzazioni non governative sulla nanotecnologia.Afferma inoltre che la maggioranza dei gruppi, si limita a questioni di salute e sicurezza ambientale, invece di parlare degli scenari più speculativi dipinti da ETC. Allo stesso tempo, la pubblica opinione sul tema è eccessivamente bassa, afferma Harthorn. Inoltre ha collaborato in una meta-analisi di 22 studi realizzati negli Stati Uniti, Canada, Europa e Giappone tra il 2002 e il 2009, e ha trovato che, in media, più del 51% degli intervistati affermano che non sanno “niente di niente” sulla nanotecnologia (T. Satterfield et a quello. Nature nanotechnol. 4, 751-758 2009). C’è una gran quantità di persone che è indecisa, e questo significa che l’opinione continua a essere altamente malleabile”, afferma Harthorn.

Le sue inchieste hanno dimostrato che non c’è evidenza che il pubblico, in generale, ha la stessa avversione alla nanotecnologia, rispetto all’ingegneria genetica. La nanotecnologia non è vista come “giocare allo stesso modo con la natura”. Tuttavia, le reazioni di ogni individuo, dipendono dal tipo di considerazione che si è  dato alla nanotecnologia: le applicazioni in energia pulita si accettano, ma il suo utilizzo negli alimenti o l’idea trascendentale sul “nano-miglioramento” dei diritti umani provocano una reazione molto negativa. Tutto questo significa che rimane ancora molto da decidere per l’opinione pubblica, afferma Harthorn. Se il discorso diventa delimitato da nozioni più speculative, l’opinione pubblica moderata può perdersi. E lui crede che gli scienziati debbano creare un miglior dibattito.La maggioranza dei ricercatori di nanotecnologia riconosce legittimo che alcune aree del loro lavoro espongano miglioramenti ambientali, di salute e di sicurezza. La risposta più importante, dice Gerardo Herrera Corral, è che gli scienziati devono comunicare con il pubblico per affrontare e dissipare preoccupazioni. Herrera è l’unico “leader” messicano coinvolto nel CERN, il laboratorio europeo di particelle fisiche, vicino a Ginevra, Svizzera, e segnala come nel CERN trattano i timori pubblici sull’uso del Grande Collisore di Adroni, che potrebbe creare un buco nero che divorerebbe la Terra.  “ Abbiamo creato un comitato per trattare questa questione, e guardiamo davanti ai pericoli reali. Ci sono articoli di riviste e noi rispondiamo a tutte le mail che riceviamo dalle persone. Mi riferisco alle migliaia di mail dei fisici di primo livello”.”Questo è il lavoro che tutti dovrebbero fare” afferma Herrera.  “Perfino se si tratta di un lavoro superiore a tutte le altre cose che dobbiamo fare. È parte del nostro lavoro ora”.

In Messico, gli allarmi bomba si stanno trasformando in parte del lavoro. Il 31 maggio (2012) un falso allarme ha reso obbligatorio l’evacuazione dell’Università di Xalapa. Lo stesso giorno, i servizi di emergenza e le forze militari sono arrivati alla facoltà di ingegneria dell’Università di Veracruz in Boca del Rio, dopo che un ordigno sospetto è stato visto in loco.  Era una valigetta dimenticata da un professore. Per Xoconostle, la paura sta passando il segno.  “Il fatto è che sono un po’ preoccupata. Sono terrorizzata tra queste persone “, la scienziata dalla voce soave dice: “Continuiamo nella lotta.”

Il quarto articolo edito da Nature sulle Its, risale al 4 di ottobre 2013, scritto da C. Toumey e intitolato “Anti-nanotech violence”. Quest’articolo è possibile leggerlo solo se si ha un abbonamento nella rivista, è per questo è impossibile tradurlo. Anche se sembra che le Its hanno avuto accesso all’articolo, perché nell’ottavo comunicato del 18 febbraio del 2014, hanno risposto a Toumey nel seguente modo:

“La rivista “Nature” di divulgazione scientifica, ha pubblicato un articolo(ottobre 2013) criticando il nostro terzo comunicato, quello che abbiamo scritto dopo aver fatto scoppiare la carne dei tecnonerds del Tec de Monterrey, nell’agosto del 2011. In quest’articolo il “nano-antropologo” ” Chris Toumey ( dell’Università della Carolina del Sud) fa un poverissimo tentativo di “decifrare” la nostra principale motivazione sulla quale ci siamo basati per attaccare gli esperti in nanotecnologia.

Nell’articolo, il signor Toumey dichiara che i nostri attacchi contro la nanotecnologia, sono fondamentalmente basati sul presupposto della “Grey Goo”. Ciò è una menzogna.

La Grey goo (poltiglia grigia Ndt.), è una teoria che iniziò a diffondersi prima negli ambienti scientifici e poi ha catturato l’attenzione del pubblico in generale. Il nanotecnologo Eric Dexler è stato la prima persona a impiegare questo ter-mine nel suo libro “Engines of creation” nell’anno 1986. Per il 2000, il coofondatore di Sun Microsystems, Bill Joy, scrisse il famoso articolo “Perché il futuro non ha bisogno di noi”, (di cui facciamo menzione nel nostro terzo comunicato), dove esponeva una visione apocalittica della piaga grigia, l’articolo ha catturato l’attenzione di alcuni pseudo-critici alla civiltà, come Jonh Zerzan, ecc.

Già nel 2004 (quando la nanotecnologia era più che una realtà) il tema era tanto scandaloso che lo stesso Dexler dichiarò pubblicamente che la” Grey goo” era solo un’idea illusoria, e che le condizioni tecnologiche non erano adatte ( al momento ) affinché una catastrofe, come quella che aveva predetto di anni addietro, si verificasse.

Di fronte a questo le Its vogliono dichiarare quello che segue:

 

  1. L’ipotetica minaccia della “Grey goo”, non è stata la principale motivazione che ci ha spinto a cominciare l’attacco contro la nanotecnologia in Messico.

 

  1. Dalla pubblicazione del nostro terzo comunicato fino a ora, alcune idee dei membri delle ITS sono CAMBIATE( come si evidenzia dal sesto comunicato sino a questo) e una di questo è tutto ciò che ha a che vedere con la presunta “piaga grigia”.

 

  1. Ora si considera questa teoria come una semplice supposizione catastrofica di una mente contorta affamata di fama pubblica (Dexler).

Con questa dichiarazione non pretendiamo, minimamente, che i tecnologi ci diano la loro accettazione accademica per respingere la teoria della “Grey goo” ( perché, ovviamente, questo non succederà mai, mai accetteranno il terrorismo contro di loro).

Abbiamo fatto Attacchi Diretti per danneggiare tanto fisicamente che psicologicamente, non solo agli esperti in nano-tecnologia, ma anche gli studiosi in bio-tecnologia, fisica, neurologia, ingegneria genetica, scienze della comunicazione, informatica, robotica, etc, perché re-spingiamo la tecnologia e la civiltà, respingiamo la realtà che stanno imponendo con Tutte le sue scienze avanzate,neghiamo la vita che c’impone il sistema e che ci detta che dobbiamo camminare come decerebrati, obbedendo ad ordini delle grandi organizzazioni (industrie gigantesche che ti dicono che mangiare, che non fare, che dire, come vestire, dove andare, etc.) e di gente fuori dal nostro circolo di Affini.

Neghiamo categoricamente la sua artificialità, e ci aggrappiamo al nostro passato di Guerrieri della Terra, ci aggrappiamo al nostro più oscuro istinto di sopravvivenza, e benché sappiamo che siamo esseri umani civilizzati, ci rivendichiamo come feroci Individualisti astuti, in guerra Totale contro tutto quello che minaccia la nostra natura e la Natura Selvaggia che rimane ancora.

(…)

Abbiamo scelto attaccare, fin da principio, la nanotecnologia perché è una delle scienze che sta avendo una crescita significativa e che per il futuro farà crescere esponenzialmente le economie mondiali ed il suo potere SULLA Natura Selvaggia.

La nanotecnologia spinge a un’iper-tecnologizzazione ed una iper-artificialità della realtà imposta, che di per sé è già troppo assurda in modo che gli scienziati si ostinino a realizzarla in maniera molto più miserabile e meccanica.

L’aveva detto già una volta Albert Einstein: “Tutti i nostri ipotetici progressi tecnologici, sono come un’ascia nelle mani di un matto”.

Toumey, nel suo articolo su “Nature”, ha anche detto che sappiamo così poco sulla nanotecnologia e che è assurdo attaccarla sapendone tanto poco.

I membri delle ITS non si mettono a discutere se essere esperti o no in nano-tecnologia, quello che diciamo ad alta voce è che abbiamo COMPRESO che questa scienza ( come altre) sono un pericolo per la nostra Individualità e l’am-biente naturale in cui ci siamo evoluti

Riprendendo dall’inizio l’arrogante critica di Toumey, ITS ha notato( come F.C. notò anni fa) che gli accademici, professori universitari, ricercatori ed universitari non sono sempre tanto intelligenti come dicono essere, perché se fosse stato così, Herrera ed Aceves del Tec di Monterrey non sarebbero rimasti feriti dall’esplosione di un pacchetto, (che si vedeva lontano miglia che non era autentico ) la mattina del 8 Agosto di 2011; se fosse stato così, il professore universitario dell’Università Politecnica di Pachuca non avrebbe subito diverse ustioni dopo aver aperto un pacchetto che non era diretto a lui, bensì ad una nanotecnologa, il pomeriggio del 8 di Dicembre di 2011; se fosse stato così, l’esperto esperto in biotecnologia Méndez Salini dell’Istituto di Bio-tecnologia,( I.B.T.) dell’UNAM, avrebbe notato che da settimane qualcuno lo stava seguendo e i suoi passi non avrebbero ricevuto quel proiettile che lo ha ucciso sul colpo, la notte del 8 novembre 2011.

Se tutti questi tecnonerds avessero avuto un po’ di cervello, avrebbero saputo in anticipo che c’è gente che si oppone radicalmente per il modo in cui ci stanno addomesticando, mutando e mettendo fine alla vita e agli ambienti selvaggi, e non si sarebbero affidati tanto delle loro routine quotidiane.

Insieme a questi tre esempi reali, potremmo enumerare altri obiettivi ( come gli attacchi all’attivista Olivera di Greenpeace, ai nanotecnologi Galem Ron-dero e Sergio A. Aquila (7), dell’UNAM, nel 2011 e 2013) che sebbene, non furono feriti ,lasciarono molto desiderare rispetto alla loro presunta intelligenza, essendo professori universitari. Allo stesso modo, la decisione degli studiosi di sicurezza statale, distrettuale e/o nazionale,di criminologia, balistica, diritto, etc., che occultano i nostri attacchi, nemmeno è degna di persone intelligenti con alti gradi accademici, perché quelle persone sanno molto bene che finché nascondono sempre di più i nostri Attacchi, noi Rivendicheremo nel giusto momento liste di Atti, (come l’abbiamo fatto fino ad ora) per creare un maggiore impatto e/o per evidenziare le bugie ed occultamenti delle autorità, facendole vedere ridicolamente idiote.

Infine, con questo le ITS vogliono chiarire ancora una volta, che le critiche flaccide di intelligenti accademici esperti, non ci fermano, i loro più oscuri timori diventeranno realtà presto o tardi.

Come si può vedere in quest’analisi, è chiara che la minaccia delle its nel 2011 ora ITS del 2016 avanza nel suo progetto. Da più di 5 anni  è una minaccia in Messico, e non si ferma, anche se ricercata dalla polizia. I membri di detto gruppo si sono nutriti dei loro errori, si sono specializzati nel terrore, hanno accumulato materiale, hanno creato reti, e la cosa più importante, si il gruppo si è internazionalizzato, trasformandosi in una Mafia Eco-estremista.

(en) Chichimecas at War

La Revista Regresión ha publicado la traducción al inglés, de varios ensayos sobre las confrontaciones que se dieron entre los chichimecas y los europeos invasores en estas tierras allá por el siglo XVI, los cuales hacemos públicos.

¡Que siga viva la semilla de la confrontación!

¡Viva la Resistencia Indiscriminada y Selectiva de los originarios!


Between Chichimecas and Teochichimecas

According to the official history, in 1519, the Spanish arrived in what is now known as “Mexico”. It only took three years for the great Aztec (or Mexica) empire and its emblematic city, Tenochtitlán, to fall under the European yoke. During the consolidation of peoples and cities in Mexica territory, the conquistadors’ influence increasingly extended from the center of the country to Michoacán and Jalisco. The conquistadors were there to stay, and the resistance of the indigenous peoples did not seem to pose much of a problem. This continued to be the case until they arrived at the northern territory of the Chichimecatlalli. The northern regions of Mesoamerica were an unknown and dangerous place, known now as the Great Chichimeca. Here, many groups of nomadic hunter-gatherers from many ethnicities had wandered for hundreds of years. The Aztecs, Otomis, and Tarascos tried at times to conquer these lands, but they were never able to do so. The Aztecs even called the Great Chichimeca, “Teotlalpan tlacochcalco mictlampa,” translated as “the northern land where death hides”. In 1526, Hernán Cortés himself wrote that, “There is a certain people who are called Chichimecas, they are a very barbaric people… I am sending now sixty horsemen and two hundred foot soldiers… to find out the secret of this province and those peoples… and if they refuse to be obedient we will wage war on them and take them as slaves… and thus Your Majesty will be served and the Spanish will benefit from taking the gold from the mines…”

According to the chronicles of Fray Bernardino de Sahagún, the Aztec emperor Moctezuma Ilhuicamina,  who governed the empire from 1440 to 1469, in a meeting he had with the elders of the city stated: “We must construct our history, because we still pass through the Valley of Mexico like Chichimecas, and this cannot be. Thus, we must erase the past Chichimeca history and construct another: the history of how we are the civilizing people, how we are the builders of the great Tenochtitlán.”

The word “Chichimeca” itself has always been used to refer to the uncivilized savages who had rejected sedentary living and continued to follow the customs of their most primitive ancestors. This was the case even though there were Chichimecas who were completely “sedentary”, among these, the Caxcans, the Pames, the Tecuexes, etc. This type of Chichimeca had embraced sedentary living and agriculture. On the other hand, the Zacatecos, the Huachchiles, and some Guamares were entirely “savage.” They were expert at the hunt with bow and arrow, they wandered the mountains naked, they painted their bodies, they wore jewelry made from bone and animal teeth, they scarred and tattooed themselves, they had long hair going down their backs, and they were hostile to any intruder or outside threat. Thus, the term “Chichimeca” can fail to be very descriptive. The governor of Texcoco, Netzahualcoyotl, was Chichimeca. Juan Diego, who supposedly saw the Virgin Mary on the hill of Tepeyac, was also Chichimeca. Those who killed friars with bows and arrows and adorned their hair with the scalps of the Spanish during the Mixtón conflict were Chichimecas as well. Thus, I have written this text in order to have a solid and concrete definition of the term, “Chichimeca” and to differentiate between the sedentary Chichimecas and their barbarous counterparts. We will the use the term “Teochichimeca” to refer to those Chichimecas who were completely savage in order to not fall into ambiguity when approaching this subject.

The seed of confrontation: The Mixtón War

During the period between 1520 to 1531, various provinces were constructed upon the ruins of Aztec civilization. Two of the most important ones were New Spain and New Galicia. The latter occupied a territory covering the present states of Jalisco, Zacatecas, and Nayarit.

The conquistador Nuño de Guzmán was charged with subjugating the sedentary and nomadic peoples of New Galicia. His governance was characterized by the excessive use of force against the natives, and he meted out deadly punishments to those who refused to be enslaved. During these years, the conquistador worked faithfully for the Crown and the Catholic faith. Even though he was later imprisoned for his brutality against the Indians, the memory of his deeds persisted in the minds of the indigenous peoples up to the day that the rebellion started.

By 1541, the natives had had enough of the mistreatment and decided to defend their way of life, their beliefs, and their ancestral lands. They began to rebel first by not attending Mass. Their discontent deepened when the friars ordered soldiers to bring them to the churches by force. It was at this point that many historically sedentary peoples abandoned the Spanish towns and fled into the hills. They adapted themselves once again to semi-nomadic hunter-gatherer life. In the mountains they began to encounter other indigenous peoples who had decided the same course of action. Thus, after some gatherings of tribes and their leaders, known as “tlatoanis,” the general revolt began. With the cry, “Axcan kema, tehuatl, nehuatl!” (Until your death or mine!), the armed groups of native peoples attacked the Spanish soldiers, burning their monasteries, churches, and small towns. They ambushed and killed friars, Spanish citizens, blacks, women, mulattoes, and the Indians allied to the whites, as well as cattle and horses.

Among the tribes who participated were Coras, Huachichiles, Caxcans, Zacatecos, Guamares, Guainamotas, Tepehuanes, Irritilas, and Huicholes.

After many attacks, the warriors assembled at Mixtón Hill, where they attacked the Spanish cavalry that was sent by the governor of New Galicia, Cristóbal de Oñate. At the same time, missionary friars also climbed the hill to try to achieve peace through their preaching of the Gospel.  According to the chronicles, the Franciscan Juan de Calero tried to dialogue with Bible in hand, to which one of the warriors angrily replied, “You will no longer preach to us things concerning heaven or hell, we do not want your doctrine!” After saying this in the native tongue, the warrior killed the friar using arrows and spears.

Fernán Gonzales de Eslava had this description of the barbarians: “In their fury, I found that they have all evils within them, and with their hellish arrows they left not one missionary alive.”

The Europeans launched many attacks against the rebels of Mixtón, all of which failed. The rebels also managed to seize many cities, including the city of Guadalajara itself. Oñate then called upon Captain Diego de Ibarra, who was an expert in military strategy. The captain tried to lay siege to the rebels on multiple occasions without result. His army continued to lose soldiers and cattle to the indigenous bow and arrow, and it was thus demoralized from suffering such heavy losses. The rebels mocked him from the top of the hill after winning each battle.

But the natives also had another thing in store for Ibarra and his men, a blow so strong that it would make the Viceroy of New Spain, Antonio de Mendoza, and the whole Council of the Indies tremble in fear. On April 9th, 1541, knowing full well the natural cycle and tending toward the wild in their favor, the natives took advantage of a solar eclipse to surprise attack the Spanish and slaughter most of them.

This blow was so severe that the Viceroy summoned a known conquistador who had been the former captain of Hernán Cortes, one who had assisted him in defeating the jaguar and eagle warriors who defended Tenochtitlán. The same overconfidence and megalomania would have him fall before the barefeet of the savages of Mixtón. We speak of course of Pedro de Alvarado.

Alvarado was confident that he could control the situation, and decided to go there directly along with his men and those of Ibarra to the Peñol de Nochistlán, another fortified hill the rebels occupied. Alvarado chose not to wait for reinforcements and was defeated in a bloody battle with the native warriors.

On June 24th, during a great battle in the forests of the Peñol de Nochistlán, the arrows, spears, and rocks would put to flight Alvarado’s Spaniards. They were so frightened by the cries and frightening appearance of the savages that they lost control of their footing and tumbled over each other like a human avalanche. Alvarado also was injured, having received various arrow wounds from points specially designed to pierce Spanish armour. His horse also fell on him and fractured many of his ribs. He was left sprawled out and badly wounded.

On July 4th, Alvarado died of the wounds that he received at the battle of Nochistlán, having lost the battle to those he had dismissed as primitives inexpert in war. At his height, Alvarado could defeat the best warriors of the Aztec military elite, but he could not overcome the wild hunter-gatherers.

This was another bad blow to the whites, who were realizing that their kingdom was in imminent danger. The Viceroy Mendoza was unsettled and extremely concerned with these losses. The rebellion had extended to Michoacán where various Purepechas had taken up arms alongside the (Teo)chichimecas. He commanded more allied indigenous peoples to be summoned to fight their related ethnicities; in this force were many Mexicas, Tlaxcaltecas, Xilotepecas, Huejotzincas and others who were mixed into with the Spanish army in order to exterminate the rebels. The chronicles recount how 50,000 men fiercely attacked the renegades and made them retreat from the cities that they had taken. The savages of Mixtón as well as those at Nochistlán fell to the superior numbers of the Spanish and indigenous allies in 1542.

Extermination was inevitable, and thus another episode of native resistance against civilization and progress ended. Many of the savage warriors died in the battle because they were not prepared to negotiate their liberty, nor would they accept the mandate of their new rulers. They chose to die rather than accept the customs and beliefs of the foreigners. Those who survived continued the fight, but not with the same effectiveness of the general uprising. The flame of conflict continued to burn, however. The Mixtón War was only the beginning of a larger conflict, the Chichimeca War: the largest and bloodiest native war in North America, one which would last a little more than fifty years.

Regresión Magazine° 2

_________________________________

Chilcuague, the Chichimecas, and Cinvestav

Chilcuague

This is an ancient native plant, also called the “Aztec root,” “pelitre,” or “golden root.” It is a natural antibiotic used for digestive tract and respiratory infections. The root aids in treating inflamed gums, tooth decay, toothache, and lesions to the tongue, gums, and palate. Its extract helps to treat external wounds. The leaves are used by people in the Bajío (lowlands) of Mexico in hot sauces and alcoholic drinks. It is also used as insect repellent.

Chichimecas

The nomadic and semi-nomadic hunter-gatherers of what is now called Mexico (specifically in the central and northern part of the country) had comprehensive knowledge of their environment (as most native peoples around the world have had). They also knew the benefits and usage of the medicinal plants that grew in their region.

One of these plants was the chilcuague. The hunter-gatherers like the Guachichiles, the Zacatecos, the Guamares (the three Chichimeca groups that most ferociously resisted the Spanish invasion) used this plant for the hunt, but it proved useful in their fight against the invading Spaniards. The natives made a concentrate from the root and soaked their obsidian, bone, or wooden arrow points in it. When a Spaniard was shot with such an arrow, his muscles were paralyzed and he could no longer move, after which he was completely vulnerable to the attacking Indians. It should be pointed out that the Chichimecas not only attacked the Spaniards, but also anyone who accompanied them: black slaves, mulattoes, mestizos, young women, indigenous people, etc. The foreigners were all indiscriminately killed in ambushes in the desert and forests, since they all represented for the Chichimecas an invading foreign people. They were a threat to the tribe and their way of life in the midst of wild nature.

It is said that when the Chichimecas had captured a fallen enemy alive who was incapacitated by the root, they took out the tendons from his back and used them to tie the arrowheads onto their arrows, atlatls, and axes, or they made strings for their bows.

The Chichimecas also used the root to escape when they were captured. They would store a piece of the root in their clothes (though many went about naked) or in their long hair and chew it when captured; within minutes they would start sweating profusely and foaming at the mouth, as well as crying and urinating all over themselves. The Spanish would think that they had a strange contagious illness and then leave the prisoner outside the city to die. After a while, however, the symptoms ceased since chilcuague causes the body to purge liquids but doesn’t harm it in any other way. Thus, the savage, through his exceptional knowledge of his environment, was able to escape without being enslaved or shot.

Cinvestav

The Center of Investigation and Advanced Studies (Cinvestav) depends on the National Polytechnic Institute (IPN), which is one of the most respected institutions in biotechnology, chemistry, genomics, etc. at the national level.

Cinvestav has changed and genetically altered a number of wild native and foreign plants. One of these plants has been the chilcuague, the root of our ancestors, the one by which many were saved from death in their war against civilization; for we can say that the Mixtón War (1540-1541), the Chichimeca War (1550-1600), and the Guamares Rebellion (1563-1568) were all authentic wars against civilization, progress, and technology. The wild Chichimecas did not want the new rulers or even better ones for their land. They did not want to live in or defend the cities or the settlements of the defeated Mesoamerican civilizations. They did not seek victory. They sought to attack those who attacked and threatened them. They looked for confrontation, as one can gather from their cry, “Axkan kema, tehuatl, nehuatl!” (Until your death or mine!)

Ambitious investigators like Abraham García Chávez, Enrique Ramírez Chávez and Jorge Molina Torres of the Biotechnology and Biochemistry Laboratory at the Cinvestav-Irapuato are only some of those responsible for having converted the ancient chilcuague root into a simple commercial anesthetic for dentists.

The wild nature of the root has been perverted, and it has been converted to a product mixed with addictive chemicals for the propagation of civilization. The scientists with their technology have offended even that which is found under the earth. Using humanitarian and altruistic justifications, they cover up the true reality of domestication of the wild under the yoke of techno-industrial artificiality.

For this reason and many others, Cinvestav and similar institutions have been the target of many extremist cells from 2011 onwards:

-Beginning of April 2011: An explosive device was detonated in front of the National Institute of Ecology (INE) in Mexico City. The INE is the federal institution in charge of “environmental authorization” at centers such as the Cinvestav, allowing them to experiment and investigate wild flora and fauna on the biotechnological level. The “The Terrorist Cells of Direct Attack – Anti-Civilization Faction” claimed responsibility for the attack on September 5th, 2011 in an extensive communique. The group also noted that it had been operating for months but had not to that point issued any claims for their responsibility for their actions. It was only with the emergence of ITS activity that they decided to issue a formal communication.

-February 27th, 2011: The Earth Liberation Front took responsibility for the attack on a lab at the Inifap (National Institute for Forest, Agrarian, and Aquacultural Investigation). The individuals placed explosive devices in warehouses, greenhouses, and in the entrance of one of the buildings. Also, they left identifying and threatening graffiti against the scientists who work at that facility.

Since 2005, the Inifap has collaborated with Cinvestav on experiments concerning genetically modified organisms, especially corn.

August 9th, 2011: Hours after the group Individualities Tending Toward the Wild (ITS) published its communique taking responsibility for the attack on the Monterrey Institute of Technology campus in Mexico State, an attack that gravely injured the technologists, Alejandro Aceves López and Armando Herrera Corral, the alarms went off at the Cinvestav in Mexico City, since the brother of Armando Herrera, the world-renowned physicist Gerardo Herrera, was frightened by a suspicious package in his office. He called the police’s bomb deactivation unit, which investigated the package and found it to be only a bundle of books. It was clear that investigators were shaken by these attacks.

-December 28th, 2011: The military police was alerted to the presence of a suspicious package in the Cinvestav facility in Irapuato (Guanajuato). The security cameras showed a man dressed in black who got past security and entered the facility. Soldiers removed the package and increased security around the facility. They also carried out an operation which consisted of helicopter patrols and checkpoints on the highway going towards Querétaro. The group ITS took responsibility for this action in its sixth communique (January 28th, 2012), as well as other attacks.

-November 8th, 2011: The noted biotechnology investigator at the National Autonomous University of Mexico (UNAM) campus in Cuernavaca, Morelos, Ernesto Méndez Salinas, was shot in the head while driving his truck on one of the principal avenues of the city. According to the press and police reports, two men on motorcycle drove by and shot him, killing him instantly. The group ITS later took responsibility for the attack.

The Biotechnology Institute of the UNAM where Méndez worked, along with the Cinvestav of the IPN, are the principal institutes for biotechnological study in Mexico. These two institutions constantly collaborate on the development of this technological evil.

-August 20th, 2012: The “Anti-Civilization Faction of the Earth Liberation Front” (FA-FLT) took responsibility for an attack with an incendiary device in front of the Mexican State Council of Science and Technology (Comecyt) in Toluca, Mexico State. The blast dealt damage to the building. Comecyt is another institution connected to Cinvestav. One of the most significant joint projects is “Abacus”: an investigative space that contains a supercomputer. Among the applied mathematical tasks being worked on by this computer are: the development of new medicines and surgical procedures, genetic sequencing, the study of gas contamination, subsurface model analysis, seismic movements, petroleum extraction, finance, market economics, the aeronautic and automotive industry, nanotechnology, and logistics. The Abacus Center is found in the middle of the forest of Ocoyocac, in Mexico State.

-September 4th, 2012: The FA-FLT was attributed with the arson of a Cimmyt truck (Investigative Center for the improvement of corn and wheat) in the municipality of Toluca, Mexico State.

Cimmyt along with Cinvestav focuses on biotechnology and advanced genetic engineering, and also collaborates frequently with Cinvestav.

-September 2012: In an article published in the scientific journal, Nature, the biotechnology investigator of the Cinvestav, Beatriz Xoconostle Cázares, condemned the arson of her laboratory and a similar arson of the laboratory of her friend a month afterward. These acts were not publicized by the press, nor did anyone take responsibility for them.

February 11th, 2013: A package bomb arrived by messenger to the nanotechnology investigator, Sergio Andrés Águila of the Biotechnology Institute of the UNAM in Cuernavaca, Morelos. The package failed to explode and the investigator was unharmed. The military police arrived at the institute and evacuated hundreds. ITS claimed responsibility for this action along with the murder of the biotechnologist Salinas in 2011. The investigator left Morelos for the city of Ensenada in Baja California where he currently works at the Center for Nanosciences and Nanotechnology of the UNAM.

-June 16th, 2013: FA-FLT claimed responsibility for the second detonation of an explosive device at the installations of the Comecyt in Toluca, Mexico State.

-February 18th, 2014: ITS claimed responsibility in its eighth communique for the sending of a package bomb on September 2012, along with two other attacks. This attack was directed to neurologists of the Autonomous Technological Institute of Mexico (ITAM) in Mexico City. The ITAM’s specific areas of research are Neuronal Adaptive Behavior, Neuroscience, and Simulations (Cannes). ITAM collaborates frequently with Cinvestav in projects involving robotics, neuroscience, and advanced computing.

-April 14th, 2014: The group, “Attack Circle – Obsidian Point” claimed responsibility for the sending of a package bomb to the Rector of the UNAM, José Narro Robles. The Rector is in charge of organizing and facilitating scientific and technological projects at the distinct institutions and universities, among which is the Cinvestav.

These attacks are wholly justified. These scientists and academic leaders – along with their laboratories, institutions, and universities – deserve to be hit in one way or another. Wild animal and human nature will not be totally domesticated while individuals like this exist: those who oppose completely the techno-industrial system.

Regresión Magazine n° 1

__________________________

The Chichimeca War

Introduction

Even with the end of the Mixtón War in 1542, the attacks of the Teochichimecas against the Spanish did not cease. The war officially ended because Spanish troops had taken the land away from the savage tribes. Hostilities between the two sides in the next stage of the conflict would be a continuation of this war, but with greater force and of longer duration.

The Mixtón War had presented a predicament to the conquistadors and their allies. The warlike tribes of New Galicia had put up a fierce defense against the invaders of their lands and way of life.

*An interesting note is that “Mixtón” means, “ladder of the cats,” making allusion to the characteristic of that hill of being so craggy, steep, and difficult to climb that only mountain lions could make the ascent.

Zacatecas silver

History records that, on December 8th, 1546, an expedition of Spanish horsemen, Franciscan friars, and allied indigenous led by Captain Juan de Tolosa, came upon a secluded and unexplored area in northern New Galicia. In the expedition, the Spanish had contact with some Teochichimeca Zacatecos. The two groups exchanged gifts, and, in return for trinkets, the Zacatecos gave the Spanish silver nuggets, indicating that their land had an abundance of that mineral. Shortly thereafter, the Spanish began to dig mines in that northern area (now named Zacatecas). Economic interests drew ambitious men to the region to start lucrative mining businesses where people literally became wealthy overnight.

Juan de Tolosa, with Governor Cristóbal de Oñate and explorer Diego de Ibarra (both wounded in the Mixtón War), as well as Leonor Cortez Moctezuma (daughter of Hernán Cortez and the Aztec princess, Isabel Moctezuma) were some of the first to open mines in Zacatecas, making roads into the area and paying for expensive exploratory trips into the Great Chichimeca. The price for invading the lands of the untamed indigenous peoples was high in many senses of the term.

From that point forward, Zacatecas’ infrastructure began to develop at a frantic pace. Cristóbal de Oñate soon became the owner of a luxurious house, three mineral grinders, foundries, over one hundred slaves, and a church where they could worship. As the years passed, the enriched foreigners became richer at the cost of the exploitation of the earth, the seizure of land, and continuous land invasion, things that were looked at negatively by the hostile tribes of the north.

In 1549, once the mining industry had expanded and become more consolidated, news of the riches of Zacatecas reached the ears of the wealthy in New Spain, in the center of the country. Zacatecas then became a meeting place for those who wanted to get rich or take advantage of the situation however they could.

In order to transport the minerals of Zacatecas to various parts of the country, the Mexico-Zacatecas highway was open. This road became the principal route for the silver stolen from the depths of the earth.

The superhighway divided the Great Chichimeca into two, leaving destruction in its wake as well as the sacking of lands and other crimes against some sedentary Chichimeca peoples, such as some Ixtlachichimecas (Guamares or White Chichimecas, named that way not because their skin was lighter than others, but because they lived in a land had much saltpeter in it). They were expelled from their lands to the mountains of Comanja, Guanajuato by orders of the mining companies. A series of events would drive the sedentary people and the nomadic peoples to become hostile and defend themselves against the invaders.

The war begins

The torture and abuse of the Spanish reignited the spark of rebellion among the indigenous peoples. Starting in 1550, a sudden resistance emerged against the mining projects and those who participated in them. The chroniclers indicate this year as the beginning of the Chichimeca War.

One of the first major episodes of this war occurred towards the end of that year. A group of savage Zacatecos killed a considerable number of indigenous Tarascos who were carrying Spanish silver out of Zacatecas. The tribesmen slaughtered all of them and took their goods.

Afterwards, a group of Zacatecos stole the flocks that were the property of  Cristóbal de Oñate and Diego de Ibarra.

The Zacateco Teochichimecas were nomads who lived from hunting and gathering, although some were sedentary, and were brave warriors who were experts with the bow and arrow. They inhabited the Great Chichimeca in the region that stretches from Zacatecas to Durango. Zacatecos were distinguished by their wearing of a rag made of natural fibers worn wrapped around their forehead while walking around partly naked. When the path was especially harsh, they were known to wear something similar to leggings made of animal skin that went from their ankles to their knees. The Zacatecos were greatly feared by the sedentary Chichimecas such as the Cazcans, whom they were at war with constantly before and after the wars against the Spanish. In the Mixtón War there was a tactical union between these two bands as well as others, but after the end of hostilities the Cazcans began to side with the Europeans. From that point forward the Cazcans were considered the allies of those who invaded the Great Chichimeca, and the Zacatecos began to attack their towns. For example, some ancient chronicles indicate that some 50 Zacatecos had successfully sacked and destroyed a Cazcan town of 3,000 people, demonstrating by this act their ferocity in the surprise attack.

After this, Huachichil Teochichimeca warriors began a series of attacks against Spanish flocks, killing shepherds and stealing livestock. The cattle and the flocks were constantly attacked by the savages.

The wild Huachichiles were the most primitive among the Chichimecas. They were isolated and warlike hunter-gatherers, also exceptional with the bow and arrow. Their area of wandering went from Coahuila to Guanajuato, and they continuously disputed a region in San Luis Potosí. Huachichiles usually walked about naked, covering themselves in tanned animal hides in the cold. They wore their hair all the way to their waist and painted their head and bodies with a red pigment (from which comes the name, “huachichil”, which in Nahuatl means, “heads painted red.”) They wore ear-expanding jewelry and bone collars, and they weaved the hair of their dead enemies into their own. They also scarred and tattooed their skin, and the Spanish in particular found their appearance to be terrifying. The Huachichil method of attack was highly individualistic. Their surprise ambushes were always accompanied by the frightening sound of drums and horrifying war yells in their primitive language. Some Zacatecos, who were their traditional enemies before the arrival of the Spanish, said that in times of war and want the Huachichiles were known to consume human flesh and drink their mesquite-based drinks out of the hollowed-out human skulls of their defeated enemies.

The ancestral knowledge of the desert, a dry and hostile place, made them completely immune to any attacks of the Spaniards. Their number and area of occupation made them even more dangerous. They were masters of war, always insisting on and organizing the other tribes into united efforts to fight against the invaders. These temporary tactical unions have been called by historians “The Chichimeca League”, of which we will speak of further below.

Pedro de Ahumada described them thus:

“The warriors of the north were barbarous men, daring and great thieves.”

“The most warlike Indians that I have seen in these Indies.”

“Untamed people and arrogant, with an audacity which increases by the day.”

“So powerful the Spaniards tremble at their very mention.”

The author of the first treatises on the Chichimecas, Fray Guillermo de Santa María, described them thus:

“They are all extremely cruel, which is the greatest sign of their brutality. To the people they seize, whether they be man or woman, first they give a ‘crown’, scalping them and leaving the skin uncovered, as in the crown of a friar. I saw a Spanish man without his scalp, still alive, and also a woman of Copoz, who lived many days without hers. They also take out their tendons and use these to tie their arrowheads to the shafts. They also take out the shinbone from the legs and also from the arms, while the person is still alive, and sometimes even the ribs, as well as a hundred other cruelties, until the soul is separated from the body of the wretch.”

In July 1551, the Huachichiles ferociously attacked a caravan that was the property of Cristóbal de Oñate. In this attack, the driver, a Portuguese, as well as two blacks and five allied indigenous people were killed, and all of the goods were stolen. In September, the red warriors killed a merchant and forty Tamemes (couriers) who took the merchandise to Zacatecas. This act was brought to the attention of the Spanish authorities, who expressed urgency against the new savage threat.

The Guamar Chichimecas (not all of these were nomads, some had become sedentary and practiced agriculture) inhabited the region of the mountains of Querétaro to Guanajuato, and part of Aguascalientes and Jalisco. They also began a violent rebellion against the conquistadors. The Spanish settlements were targets of the warriors, since they were very close to Guamar territory. In 1551, the savages ferociously attacked the property of Diego de Ibarra, killing two colonists and stealing the cattle. The small town of San Miguel was the site of a Franciscan mission, a hospital, a school, and the houses of many peaceful Chichimecas. It was also leveled by the Guamares, killing at least fifteen people in the process.

Afterwards, the Guamar Chichimeca warriors led by Carangano and Copuz the Elder burned buildings and killed all the inhabitants of a Spanish ranch.

The Guamares were brave, warlike, and considered traitors by the Spanish, since some supposedly peaceful Guamares gave information to their savage and nomadic confreres concerning the activities of the Spanish settlements where they lived. This made them all the more vulnerable to tribal attacks.

The Guamares were considered to be a type of Chichimeca who had a more advanced cultural development than the Huachichiles and the Zacatecos, since some practiced agriculture and had temples.

The Guamares maintained their skill with bow and arrow, but were also good with clubs and in hand-to-hand combat. They could go long periods without food or water. These warriors were adapted to the harsh environment, and their nocturnal attacks were a particular problem for the Spanish. The Guamares became more of a threat when they began to ride stolen horses into battle and started wielding the sword.

In 1563, the Guamar Rebellion was one of the most violent episodes of the Chichimeca War, though we will speak of this further below.

In the meantime, the old enemy of the Spanish began to recruit more indigenous people. His men had killed over 120 Spaniards and allies in only a matter of months in that bloody war. We speak of course of the active participant in the Mixtón War, one of the leaders of the Cazcan Chichimecas, Francisco Tenamaztle. Tenamaztle was still free and on the loose in the southwestern part of the Great Chichimeca. The Spanish authorities knew that the savage leader, who had once been at the head of a force that almost took the city of Guadalajara, was still leading his warriors in battle. Killing him had become one of the priorities of the conquistadors.

By that point many of the Cazcans had been domesticated by the Spaniards – in fact, they were among the peoples who helped the Spanish in their campaign against the northern nomads. This was one of the reasons that the Cazcans would become a target of the Zacateco Teochichimecas, as mentioned above.

The Cazcans were sedentary and seminomadic. They were decimated by the colonizers during the Mixtón War, due in part to the preaching of the Spanish friars who pacified them. The most fierce among them were killed or enslaved. Another way in which they broke the Cazcans was exploiting the fact that they were agricultural. The Spanish destroyed their crops, forcing them to surrender and settle among the peaceful Indians. These peaceful Indians served as a buffer in the Great Chichimeca that could also help securing the safety of the roads to the Zacatecas mines.

The organization of the Teochichimecas was not complex. In this war, the bands were led by the most experienced warrior in the group in a campaign of guerilla warfare. This tactic was both effective and devastating at the organizational level, and the Spanish simply could not counter the mobility of the insurgent factions.  The great Aztec Empire had fallen to the Europeans in only three years. The elite armies of the eagle and jaguar knights that defended the Great Tenochtitlan had been exterminated. No one at that point thought that it would take the new conquistadors significantly more effort and about fifty years to get rid of the naked primitive barbarians who wandered Chichimecatlalli.

Ancestral beliefs

In the area of religious beliefs, the Teochichimecas (Zacatecos and Huchichiles) were animists who believed that all things in nature had a spirit. A change in the environment as well as illnesses were caused by the shaman of another tribe who wielded those spirits for nefarious ends. All Chichimeca tribes had a shaman who was responsible for curing illnesses by means of plants and the invoking of spirits. After a shaman cured some ailment, it was recommended that the encampments be surrounded with thorns and prickly brush, so that the barrier could protect against harmful spirits.

Another typical ritual was at the birth of a first-born son – the members of the tribe would cut the skin off of the father until the baby was covered in it.

The Teochichimecas did not have altars, nor complex deities, nor established ritual centers. Because of their nomadic nature, they only referred to the sun, moon, and stars as spiritual entities.

Before the start of a war or tribal conflict, the tribe came together at night and danced around a great bonfire. Songs and yelps accompanied the banging of the bow, arrow, and drums that were used to make music. They painted their bodies with red pigment and charcoal, and drew animals such as snakes, coyotes, toads, and bears on their chest and back as protection. During this ritual, they drank alcohol made from cactus fruit or aloe vera, and they consumed peyote; they used these substaces as a means to obtain spiritual contact with nature and to achieve greater sensibility in the field of battle.

The Huachichiles believed that if they ate certain animals or people, they could obtain the qualities of the consumed. Even though this was a common practice among them, for the Europeans and certain indigenous peoples who had converted to Christianity, this was seen as a work of the “devil”.

The Teochichimecas defended their beliefs against those who wanted to destroy them. The elders and shamans were those who did the most to incite these efforts, and they organized large meetings even with other tribes to organize resistance against the foreigner and the invader. As in the Mixtón War, the friars feared an evil spirit who they called “Tlatol”, which was merely a translation of the Spanish of the word, “Huehuetlatolli”, a Nahuatl word (which the peaceful Indians spoke and which was understood by the language of the Teochichimecas) meaning, “the word of the elders”. The Tlatol was thus considered as a spirit of evil that the pagan cults invoked, something totally opposed to the Catholic religion.

In many places in the Great Chichimeca, resistance against the Spanish was seen as a sort of Holy War, where tribes defended to the death their beliefs and way of life. So extreme was their defense that many friars and indigenous converts to Christianity were cruelly killed by the northern hunters. They very much deserved this, however, as terrorist violence was the only response possible to the years of slavery, destruction, and humiliation that our ancestors went through.

Ancestral foods

A large part of the Great Chichimeca is encompassed by expansive and inhospitable deserts. The conquistadors who were accustomed to plentiful food sources in the city thought that food was scarce in the Great Chichimeca, but the Chichimecas were able to find multiple food sources.

The northern nomads depended on gathering done by women and children. They collected roots, tubers, pods, cactuses, seeds, etc. The men were in charge of the hunt, and their game included snakes, toads, rabbits, worms, birds, fish, larvae, hares, deer, rats, etc.

The cactus and mesquite were important sources of food for the indigenous people in the Great Chichimeca. Both the cactus and its fruit were consumed. They also ate the leaves, flowers, and heart of the biznaga (another type of desert cactus). Mesquite pods were collected and ground in large mortars to create a type of flour which could last months and even up to a year without spoiling. Mesquite was also the base of an alcoholic drink.

They also ate honey, and, when water was scarce, they drank the juice of the aloe vera plant. When the hunters came back to the camp with their prey, the meat was shared among all, and the person who had hunted and killed the animal could keep the hide. This description applies only to the wild Chichimecas. The more sedentary tribes depended almost totally on their crops.

The war intensifies

At the end of 1550, Luis de Velazco succeeded Antonio de Mendoza as governor of Mexico. This viceroy put more pressure on the army during the Chichimeca War. Even though he was cruel, he was also capable of partially quelling the conflict with ruses and key decisions. The new governor of Mexico called upon those indigenous people who had previously been warriors (Tlaxcaltecs, Aztecs, Otomies, Cazcans, and the rest) to fight against the Teochichimecas. This was a definitive move that stopped the war for a time, although many of those allied indigenous people would pay the ultimate price of their lives for their support of the Spanish invaders.

Viceroy Velasco would authorize Francisco de Ibarra to undertake a new expedition into the Great Chichimeca in order to expand the kingdom and pacify the warlike indigenous people there. One of the strategies employed by Ibarra was to found small Spanish towns of armed colonists. Each town would serve as a military base that could resist the attacks of the Teochichimecas. These bases would also serve to defend the silver routes and larger towns. Thus, Ibarra held the attackers at bay for some years, until a further change of strategy was needed.

In 1551, the Chichimeca chief Tenamaztle was persuaded by a ruse of the Bishop of Guadalajara, Pedro Gómez Maraver, to put down his arms and cease hostilities. Tenamaztle was one of the few who had resisted after the end of the Mixtón War up to that year (1542-1551). This Chichimeca tlatoani (leader) had kept up his attacks on the Spaniards as well as his robberies of their merchandise and cattle. In 1552, Tenamaztle was caught and imprisoned. He was then taken before the Council of the Indies in Spain to be tried. How the story unfolded is widely unknown, including the ultimate fate of the warrior. What is certain is that the old tactic used by the bishop worked so that Tenameztle was finally captured, and the Spanish thought the war would then cease definitively. That was not the case.

Already in 1552, the Chichimeca warriors had studied the terrain and received important information from allies in the towns, which they used to attack them ferociously. In 1553, in the province of Jilotepec, the Chichimecas had killed more than 300 peaceful indigenous inhabitants of Spanish towns.  In that year, they also killed 65 indigenous people and burned the church of the little town of Jalpa, causing great devastation in the land. In 1554, the Chichimeca chief Maxorro had coordinated other Chichimeca groups to carry out more destructive and devastating attacks. “Majurro” was his real Chichimeca name, but he was called “Maxorro” or “Mascorro” by the Spanish. It is said that when Maxorro wounded someone in battle, he ripped out their heart and lifted it still beating to the sky a sign of victory. Maxorro and his men inflicted a severe defeat on the Spanish at the Paso de Ojuelos near Torro Hill. Six carriages under armed escort were attacked by the Chichimecas, and the warriors carried off 30 thousand pesos worth of cloth, silver, and other valuable objects. This was only a small demonstration by the wild savages of their strategic abilities during ambush. This type of action was a frequent occurrence during the war.

An accurate description of the Chichimeca warriors was written by Phillip Wayne Powell in his book, The Chichimeca War (1550-1600):

“The Chichimeca warrior in 16th century Mexico was a formidable fighter, and was among those who most stubbornly resisted the Spanish invasion of the American continent. His way of life, the vast and untamed topography of his land, and his primitive political development made him more difficult to conquer than the sedentary and urban peoples like the Spanish or the Nahuas. By nature, he wandered constantly; he was not accustomed to work, but had a ferocious practice of the art of war and the hunt. They often feared the Spanish horsemen, but they always challenged them. They despised and terrorized their indigenous neighbors who had adopted sedentary lifestyles and Christianity.  In summary, many of his cultural characteristics made him a bad candidate for incorporation into the sedentary system. His way of life, combined with certain psychological characteristics, guaranteed his resistance to all forms of subjugation.

Inherent to his nomadic state, other factors contributed to the warlike feats of the Chichimecas. Their encampments and their rancherias were difficult to access. Often, they were hidden in caves, canyons, and valleys protected by the mountains, forests, or craggy landscapes. Once these were located, the Spanish could destroy the rancherias and capture some women and children, but often the warriors escaped to establish another base. Their habit of eating foods native to the Great Chichimeca allowed them better mobility than the sedentary peoples, who needed to be near their cattle, crops, and imported supplies. The nomad could cut off the invader’s supplies and slaughter his cattle, thus paralyzing the economic and military vitality of sedentary society. The reverse was often not the case. The nomad was an expert in utilizing the refuges and the wealth that the landscape offered. The Chichimeca was thus often an invisible and therefore terrifying enemy. The type of war that the Chichimecas undertook against the sedentary invaders not only involved surprising and threatening the Spanish in their northern advance. The Spanish as well as the Tarascos, Aztecs, Tlaxcaltecas, and Otomies all learned to fear and respect the Chichimeca as a formidable warrior.”

The Chichimeca war cry led many other tribes from other parts of the country to start assaulting roads, destroying towns, and demoralizing the Spanish army. For this reason it is estimated that from the discovery of Zacatecas until 1561, more than 200 Spaniards and 2,000 indigenous allies were killed by the hands of hostile natives on the roads of Zacatecas, Guadalajara, México, and Michoacán

Security measures were undertaken to protect caravans of merchandise that were going to and from Zacatecas. For example, reinforced carriages were constructed out of thick wood with holes that could be used as gun ports in the event of a raid. By such measures, the avaricious invaders could protect their merchandise and the silver extracted from the mines. The caravans were also accompanied by heavily armed soldiers, and the entrances of mines were protected by heavily armed miners. However, not even these security measures could stop the Chichimeca warriors who constructed thicker and stronger arrows, as well as bows powerful enough to penetrate the armored carriages. Even the Spanish soldiers who wore heavy armor consisting of suede capes, chainmail armor, and a doublet were not totally protected. Vargas, in his “Description of Querétaro,” described the following:

“Ordinarily the men of this land should travel armed with two coats of mail, or one good one and another one of strong leather, with the horses well protected [with leather]. And even with this there is no certain protection against the arrows that they fire at us.”

While the attacks of the Chichimecas continued, the order of the Viceroy Velazco concerning the founding of defensive towns continued to be implemented. In 1555, the town of San Miguel was founded, which was strategically positioned on the Zacatecas Highway close to the Great Tunal of the Huachichiles. This tribe saw themselves invaded by armed colonists, and they retreated from their native territories to organize further attacks.

Malpaís

After many Spanish defeats at the hands of Maxorro and his men, the Chichimeca leader was finally defeated and imprisoned by Nicolás de San Luis Montañez who was named captain of the province of the Chichimecas in 1557. This territory consisted of fortified towns such as San Miguel, San Felipe, Sichú, San Luis, Rio Verde, and San Francisco. The Viceroy Velasco would order the attack on the savages with the aim of making them withdraw from New Galicia. After the successive founding of these towns, the Chichimeca warriors began a fierce campaign against civilization and the invasion of the Great Chichimeca. In 1561, the great confederation of native warriors made felt their vengeance against the Spaniards and their allies.

The Zacatecos and the Huachichiles torched various Spanish ranches. They killed the owners and their slaves and scalped them. They destroyed crops, pillaged all of the goods, killed the cattle, and intercepted the carriages going toward the ranches, taking all of their merchandise. The warriors killed shepherds and merchants. There was also a mine seizure on the part of the Huachichiles. The indigenous workers fled, and the besieged mines ceased operation. The economy of the region was thus paralyzed. Mining operations in Zacatecas were nearly stopped due to lack of provisions and the Teochichimeca threat.

The place where the general Chichimeca uprising was believed to be consolidated was called Malpaís, a volcanic landscape east of New Vizcaya (Durango). This land was inaccessible to Spanish horsemen, and had an abundance of tunas, yucas, and rabbits.

800 warriors led by 13 leaders were assembled in that place, where they planned their attacks and ambushes. From there, messengers were sent to other tribes, calling on them to take up arms. This is how the Tepehuanes came to join the Zacatecos, Huachichiles, and some Cazcans in the rebellion. After this addition, Malpaís had around 1500 warriors from different clans ready to fight in what would come to be known as the Chichimeca League.

Apart from the attacks on the ranches, mines, and roads, the nomadic warriors organized an assault on the town of San Martín with the aim of making it the first of many targets in their attempt to wipe the nearby Spanish towns and camps off of the map of the Great Chichimeca.

Thus, the Teochichimecas fell upon the town of San Martín in a surprise attack, first attacking during the patronal feast of the church, where the whole town was assembled and there was no means of escape. They also snuck into town and stole all of the horses of the whites; thus the colonists could only pursue the attackers on foot. The Chichimecas were able to rob many horses and arms from the Spanish, resulting in a major victory among many for the indigenous warriors.

Afterwards the royally-appointed Captain Ahumada decided to enter Malpaís in mid-1561 with only five soldiers and an interpreter, with the purpose of entering into negotiations with the inhabitants of the place. The captain asked the combatants to lay down their weapons in exchange for a pardon for past attacks and crimes. The indigenous people agreed to various peace treaties; but knowing that the Spanish could not be trusted and knew their location, they made an important decision.

Ahumada, after the final peace negotiation, decided to prepare to attack the Chichimeca rebels, thinking that they would betray him at the first opportunity. The captain stationed twelve horsemen and 80 foot soldiers at the base of Malpaís to capture any savage trying to flee. Ahumada would then enter the volcanic terrain with his principal infantry to try to drive them out. When he made his entry and arrived where the “peace negotiations” had taken place, he was surprised to find it empty save for a few warriors who refused to abandon Malpaís. These were subsequently killed by the invaders. The Spanish then burned the huts in the encampment and went in pursuit of the rebels who had fled to the Valley of Guadiana and Amantequex.

In Guadiana, a fierce battle took place that ended in the death and capture of 200 savage warriors. The prisoners had their thumbs cut off to hinder their use of the bow and arrow, especially the Huachchiles, as this was their deadly weapon of choice. Seeing the devastating defeat that the Spanish inflicted on the indigenous warriors, the Tepehuanes signed a peace treaty with the whites, who took advantage of the situation to gather information concerning the hiding places of the Teochichicmecas.

It was in this manner that Captain Ahumada pursued the native rebels from Avino, Peñol Blanco, and Mezquital, who had fled 24 leagues from Malpaís.

The savages proved to be far from docile prisoners. The chronicles tell of how fewer than 100 warriors were imprisoned in the Presidio of Peñol Blanco, but they were still able to tear off their chains, destroy the presidio, and attack the Spanish guards with only rocks. They ended up capturing a dozen soldiers and kept them prisoners while resisting the reinforcements that had come to pacify them. It should be emphasized that this resistance occurred in adverse circumstances, as they were unarmed, equipped only with strategy, ferocity, and whatever they had on hand; yet they were still able to put up a fight from midnight until dawn. Since they were greatly outnumbered, they ended up surrendering to the forces that had come from the encampment of Cristóbal de Argüello. Nevertheless, they gave a clear example of the fierce nature of the ancient inhabitants of that land.

In October of that year, Captain Pedro de Ahumada along with his army returned to Zacatecas in search of the Huachichiles responsible for the death of Fray Juan de Tapia. He attacked the encampment of these warriors and killed more than one hundred of them. During the general Inquisition-style interrogation, one of the warriors revealed information concerning the continuation of the Chichimeca League, which alerted Ahumada and his men.

In the place known as El Tunal (in Huachichil territory), around 1500 Chichimeca warriors had gathered as they had in Malpaís in order to plan out their attacks. Through Spanish intervention, it seems that the League was not able to fully assemble, though Ahumada left Zacatecas believing he had dispersed the Chichimeca warriors. He later learned that the information that his prisoners had given him had another purpose, namely, so that those remaining warriors could follow and study the movements of the whites from the hills above. The second attempt to consolidate the Chichimeca League was fomenting in the shadows under warlike audacity.

Regresión Magazine n° 3

________________________

The Guamares Rebellion

The Guamar Chichimecas, or “Ixtlachichimecas” (“White Chichimecas”, who we have addressed in a previous issue) began a series of violent conflicts that peaked between the years 1563 to 1568. The continuous sieges by the Spanish armies and the constant betrayals of the natives in the zone known as Penchichitane (or Chichimequillas) are what led to the uprising. It should be pointed out that the two ethnic groups, the Xiconaques and the Cuxtaques, (seminomadic hunter-gatherers) formed part of the Chichimeca ethnicity. Oddly enough, it should be noted as well that the former entered into contact with the Spanish in 1531, and the then leader named Xiconaque (from thence his name) warned them:

“Don’t come forward since you may perish, since beyond the Tzacatecas, who are of our kin, is a traitorous people, named Guachichila.”

The Guamares were the savage enemies of the Guachichiles, but they had to unite with them anyways against the invaders time and again. Thus we see the complicity of many diverse primitive peoples against the then common enemy. Getting back to the main theme, the indigenous Guamares of what is now Guanajuato (although incursions also extended into what is now Jalisco and Queretaro) focused their attacks on settlements and small towns strategically placed by the Spanish Crown to guard its interests in the territory. Their territories invaded, large groups of Ixtlachichimecas leveled the settlement of Penjamo, killing the pacified Indians, the colonists, and the Spanish soldiers.

Not long afterwards, the Chichimecas on the warpath directed themselves to the town of Comanja and slaughtered all of the inhabitants, leaving only two survivors according to the chroniclers of the time. After these two severe blows to the Spanish Empire, authorities concluded that this type of Chichimeca could not be pacified.

Every time the Spanish thought they had vanquished them on the field of battle, they revolted in another region and destroyed everything that they could find that represented a threat to their way of life. Thus, the Crown entrusted the pacification of the aboriginal peoples mainly by religion to Alonso de Zurita, as well as granting land concessions in more strategic areas to Spanish families living in forts. Thus, the citizenry would assist in the labor of pacification without entering directly into war.

It was in that way that many White Chichimecas were attracted to a repugnant religion’s promise of eternal life and the forgiveness of sins that was imposed on them by the colonizers. All the same, evangelization seems to have captured the imagination of many natives who came down from the mountains to hear the friars preach. While many of the natives accepted the new beliefs, others were more astute. They feigned acceptance of the worship, prayers, and teachings of the Westerners merely in order to familiarize themselves with the enemy. It was in this manner that the Guamares gained the confidence of certain Spaniards, who taught them how to ride horses as well as use the sword and arquebus (a primitive type of firearm). The Spanish thus thought they could use the Guamares like they used the Mexicas and Tlaxcaltecas to combat the Huachichiles and the Zacatecos, the only two groups they mistakenly thought were still in hostilities against them. This strategy backfired when the soldiers encountered certain Guamares face to face in battle. They wielded ancient weapons such as the bow, arrow, and club, but more surprisingly they also had swords, arquebuses stolen from the towns, and rode horses painted with the symbols of war. Making great tumult and letting forth ferocious yells, they mixed new and old methods of warfare with great physical agility, homefield advantage, and the ability to subsist on little food and water. This made the Guamares one of the greatest threats to the Spanish peace.

The roads then closed, interrupting the traffic in silver between Zacatecas and New Spain. The mountains of Guanajuato were no longer secure. The towns were abandoned for fear of new massacres by the tribal warriors. Others were reduced to ash. Production in the great majority of mines was in danger of coming to a halt. It was literally “Teotlalpan Tlacochcalco Mitclampa” (the land of misery and death). The Spanish wanted to reconstruct the town of Comanja, but this was practically wiped off the map by a massive attack by the Guamares in 1568.

Ceding territory

The only option left to the Europeans was to negotiate with the belligerent Indians. A contingent of friars backed by dozens of Spanish soldiers and hundreds of indigenous allies met with the leaders of the Guamares rebellion on many occasions. These efforts were generously funded by the Spanish Crown. They offered the chiefs land and gifts, and they guaranteed that they would not sell them or their women and children into slavery. They also assured them that the various atrocities and damage to property that they committed during war would be forgiven. It was in this way that many rebel leaders preferred to accept the conditions of the invaders and stopped the attacks. While the Ixtlachichimecas ceded territory, the borderlands became more and more militarized. The friars came in peace to visit Chichimeca settlements, convincing the natives by peaceful means to view Biblical precepts in a more positive light. Still the attacks did not cease. In 1570, the year in which they began widespread construction of prison camps for the Chichimecas who would not be pacified, various Teochichimecas staged multiple attacks on the fort of Tazazalca, Michoacan, leaving many soldiers dead. A rebellion carried out by the White Chichimecas as well was suppressed that year, as many of the leaders were “pardoned” by the Spanish Crown upon accepting terms of surrender. There were many others, however, who were not permitted the option of negotiations, since they had been fingered out by the recently converted. The mostly Guachil Chichimeca leaders who continued the hostilities were:

-Bartolomillo, who was cornered and captured by Francisco de Sande, Borderland Administrator of the Viceregal Government. It is said that Bartolomillo had replaced Xale, the fierce leader of the Great Tunal, Zacatecas, after his death. (This place was discussed in a previous issue.)

-Anton Rayado, who succeeded Bartolomillo after he was hanged. They say he was called “Anton Rayado” [Anton the Marked, translator’s note] due to the tattoos and scars on his body. They came to say that nature itself had marked him with rays as a sign of leadership of the Guachiles in their war to the death against the invader.

-Martinillo, the greatest and most destructive leader of the Guachiles who inflicted more casualties on the Spaniards than any other band. He was based in Bocas de Maticoya, San Luis Potosi. Other Guachil leaders were: Acuaname, Juan Tensso y Vaquero, Machicab, Nacolaname, Moqiomahal, Guazcualo, Gualiname, etc. To continue its expensive campaign to the tune of many pesos of gold, the authorities of the Viceroyalty decided to raise taxes and impose wine production upon the pacified towns, thus brutalizing the Indians and keeping them from taking up arms again against the Spanish Crown. Another law was passed regulating the sale of beef, requiring licenses for slaughter and sale of the meat, which was intended to keep the Teochichimecas from stealing cattle. If the owners of these cattle guarded them better and none were missing, they would receive an additional reward.

Thus, they cajoled cattle ranchers to guard their cattle better, preventing the savages from stealing them to eat the meat and use the hides, tendons, and the rest of the animal.

Nefarious alliances

After this partial ceasefire, Teochichimeca forces were diminished while trying to expel the invaders of their ancestral lands, and those who before had carried out attacks, ambushes, and massacres against the Spanish settlers turned against their old allies. They guided the whites to various hideouts and through territory of the still-insurgent tribes. This is how more than 80 Chichimeca war leaders were killed or captured in 1574. Juan Bautista Orozco was in charge of this military pacification, but his fame for pacifying the insurgents would not have been possible without the turncoat natives. These latter peoples greatly impeded the war efforts of the warriors of the North. This alliance, along with other factors of pacification (militarization of the border, the founding of fortified towns, the building of forts, etc.) led to the decrease of resistance to the white man in these territories. Nomadic tribes had already been partially absorbed by the advance of the Aztecs, the Tarascos, the Tlaxcaltecas, the Otomies, the Cazcans, etc., who fought for the Spanish army. They dealt a severe blow to the Chichimeca warriors who continued to wage war. It was thus that the Guachichiles, the Zacatecos, the Guamares, and other ethnic groups disappeared little by little and the threat that they posed was no longer so apparent.

Even then, the problems that they caused did not entirely end. As Powell indicates in his book, The Chichimeca War:

“The Tarascos were a natural recourse for auxiliary troops and interpreters in the northern war; they had been in conflict with the northern nomads for many years before the arrival of the Spanish. But some of the Tarascos, isolated cases, then seemed to abandon sedentary life to unite with the hostile Chichimecas, causing some difficulties to the Spanish.”

The punishment from Nature: The cocoliztli

In 1576, the indigenous allies were gaining ground in the Great Chichimeca, winning sympathy from the Western invaders. In this year, however, an epidemic would decimate their numbers in particular. Few Spaniards and African slaves were afflicted with this new bout of unknown plague. It should be pointed out, however, that this plague first struck the newly formed Mexican people in 1545, two years after the official end of the Mixtón War. Thus, as if Nature itself cast a curse upon them, the “coconoztli” (the Nahuatl word for illness) sapped the health of the allied group in particular. The symptoms of the coconoztli were high fever, a black tongue, nasal hemorrhaging, intense thirst, yellow eyes and skin, convulsions, delirium, and greenish urine, among others.

Contracting this disease meant certain death. Neither the Spanish doctors nor the Mexica after contracting the disease could cure it. Because of this, the number of people in the fields, the mines, the shops, the military, and the towns themselves was reduced drastically. This brought an end to the offensive against the still hostile Chichimecas, who exploited the opportunity to continue their vengeful efforts. One notable example of the losses that afflicted the auxiliary indigenous troops was that, from the one thousand Cazcan warriors who were quartered in the town of Tequaltiche in Jalisco, only two hundred survived. It should be pointed out again that the nation of Cazcan Chichimecas were the first northern nomads and semi-nomads to join the Spaniards and agreed to help them in their fight against hostile Chichimeca warriors.

This plague would last over a year, afflicting those who had turned their back on their way of life dependent on Nature, leaving to come into the fold of the new civilization: the winner and expansionist that had declared a war of extermination against the natives.

The heightening of hostilities of 1580-1585

During this time, the attacks of the Teochichimecas increased exponentially. This caused an increase in the number of forts, the militarization of the border by captains who frequently provoked the insurgent natives, and the more frequent use of force to pacify warring tribes. Aside from being highly skilled in their traditional weapons and the ancient manner of warfare, the Chichimecas by this point also knew how to utilize modern weaponry that they had stolen in battles with the Spanish army. This included being able to fight on horseback. With this augmented means of war, they decided to fight fiercely for their traditional way of life and to seek revenge for their brothers who had fallen previously in battle. The Guachiles along with the Zacatecos were the most hostile towards the Spanish. Both convinced a great number of Pame-Chichimecas to unite with them against the foreign enemy and their native allies in defense of their hunter-gatherer way of life. Thus, the small groups of warriors attacked mines and halted production; they ferociously closed off roads and ambushed shipments of silver, fine linen, and foodstuffs destined for Mexico.

It was in this way that the famous mine of Chalchihuites in Zacatecas was abandoned, as well were towns such as Queretaro and San Juan del Rio. The road to Zacatecas that went to the northern mines was also left unused. A letter to the then Viceroy Manrique de Zuniga stated the following concerning these years:

“The Chichimeca attacks are intensifying, now they are descending from the mountains in great numbers and their attacks have reached twenty leagues from Mexico City. Their victories are leading many Indians, as well as mestizos and mulattos, to join them. A total war against the Chichimecas has thus been deemed necessary. They have begun killing Spaniards, burning churches, and sacking towns. Up until now they have destroyed twenty- two estates in the San Juan Valley.”

In the middle of 1585, a group of rebel Pame Chichimecas fiercely attacked the town of Zimapan, Hidalgo, killing Spanish as well as pacified Indian allies. This situation forced the Viceroy to spearhead efforts to repel the attacks. Zuniga would adopt new methods to obtain peace in a conflict that by then had lasted 35 years. He implemented the following policies:

-Penalties for those who would enslave the Chichimecas. Having studied the course of the conflict, the Viceroy noted that the warriors were enraged when they learned that prisoners of war were enslaved to work in the mines, which caused them to attack mining operations.

-The freeing of prisoners that were deemed innocent of any crime.

-The Chichimeca leaders and warriors who were still deemed a threat were also freed but only in towns where they could be Christianized.

-The abandoning of a system of fortified bases and instead negotiating with the rebels and buying peace with clothes and foodstuffs.

-The dismissing of soldiers who had created unnecessary frictions with the Teochichimecas on the borderlands.

-The establishment of towns closer to the sites of previous conflicts, where attacks were carried out more frequently. Instead of filling these towns with soldiers, houses of religious orders were erected and “civilized”  Indians came to live there as well. Both groups would encourage the Chichimecas to abandon the armed struggle, and they would demonstrate the benefits of civilized life.

-Taking charge of the shipments of royal silver on the Zacatecas road and making sure they were escorted by armed guards to prevent ambushes from the Guachichiles and the Zacatecos.

In 1586, after implementing a new strategy to safeguard the silver coming from Zacatecas, the Viceroy was proud to report two victories over the native highway robbers. In one he told of how a great number of Teochichimecas tried to ambush a shipment of silver on the road from Mexico to Zacatecas. They were detected by the armed guards who engaged them in battle, and because of the new viceregal policy the guards were able to prevent the robbery, and even killed thirteen warriors in the process. In spite of this, the robbers were able to kill the chief of the guards and carried off one of the women. The Spanish soldiers then engaged in a rescue mission to find the woman and were able to recover her.

Viceroy Manrique proudly proclaimed the news, and remained optimistic in spite of the fact that the measures to protect the Zacatecas road would not prevent the remaining belligerent Chichimecas from regrouping. Thus, days after this defeat, the nomad warriors ambushed a group of Spaniards heading toward the San Martin mines in Zacatecas, killing two and injuring others. Hours afterward, a Franciscan friar was killed trying to assist the wounded in this ferocious attack.

The end of the conflict

Nevertheless, the Viceroy’s efforts yielded results in pacifying the groups that were still hostile to the European settlers. Many warring Chichimecas had laid aside their arms and accepted the overtures of the Spanish friars and cooperative Indians to make peace. Thus, we can indicate here the Guachichil Chichimeca leaders who made peace treaties and accepted the “kind” treatment of the invaders (especially of Gabriel Ortiz Fuenmayor), namely Juan Vaquero, Gualiname, Nacolaname, Juan Tenso, and Acuaname. The rest of the Guachichil or Zapateco leaders who didn’t accept the terms of surrender were either killed or fled north toward the lands of the Tepehuans, the Raramuri, or the Apaches. In spite of the treaties, the conflict continued at a lower intensity in the subsequent years. For example, in 1588, a large group of resisting Chichimecas was stalking and attacking the Spaniards in Yuririapundaro (Purepecha for “blood lake”) in Guanajuato.

The attackers pretended to convert to Catholicism only to seek the first opportunity to flee into the mountains from where they came. At the same time of this rebellion, another broke out in San Andres, Jalisco in 1591. Here, various “pacified” natives rose up in armed rebellion. Fray Francisco Santos feared the natives and took refuge in the convent of Colotlan. The Spanish soldiers finally came, and the friar indicated to them the place in the hills where the rebels were hiding. The Spanish surrounded the outnumbered rebels, who surrendered after calling upon the friar and promising to redouble their efforts at conversion.

After nearly forty years of war, the Europeans finally figured out how to engage the hostile northern savages. Many Chichimecas surrendered and ceased fighting once they saw that they would not be abused and would even be awarded with land, livestock, and work.

From the mixture of sedentary natives, nomadic savages, and the invading Europeans would arise the newly formed Mexican people. In 1595, the Chichimeca settlement of San Luis was chosen by the Spanish to be the home of multiple ethnic groups that would facilitate the pacification and Christianization of the savages of that region. The friars, followed by blacks, the Mexicas, the Otomies, the Tarascos, and the Tlaxcaltecas, came to reside there. In particular, the Chichimecas of that town and the Otomies had been in conflict previously, but their cohabitation led to the town being known as “San Luis de la Paz”, located in present day Guanajuato. Today it is the place of residence of the last Chichimecas in the Mission of the Chichimecas zone.

Some former Indian warriors frequently assisted the friars in locating the most stubborn hold outs so that they could come and see how civilized life was and be convinced to stay in the towns. In exchange, they were given food and clothing. This offer was almost always accepted by the intransigent warriors. In spite of this, it must be pointed out that a certain regression was occurring in some groups of ex-nomads. According to some chroniclers of the time, the Tlaxcaltecas with their increasing population took the most fertile lands, leaving the worst lands to the recently civilized and converted ex-nomads. Frustrated, the former savages renounced Catholic doctrine and returned to their old ways of life, departing towards unknown lands to the north.

The war ends (officially)

By 1600, the Chichimeca War was officially over, the attacks having been reduced to isolated incidents. There were, however, other notable uprisings in this period, two of which are worthy of mention here: the revolt of the Tepehuanes from 1616 to 1618; and the attacks of the Guachichiles in Rio Verde, San Luis Potosi from 1628 to 1629. Overall, however, the leaders of these revolts were either bought off or executed.

The friars propagated new beliefs to help the whites subjugate their fiercest enemy. Those who did not go along with it, those who shouted the frightening cry of “Axcan Kema Tehuatl, Nehuatl!” (Until your death or mine!), those who preferred to die rather than renounce their ancient way of life and belief, were summarily killed. These are the lessons that history leaves us concerning the resistance to the death that took place in this region against the foreign ideas that sought to replace the ways of our ancestors. We must again take up these important lessons as we wage just war against the same perennial enemy. We speak of course of the alien, the harmful and the foreign that we, the inheritors of that warlike blood, call “civilized devastation,” “invasive technology,” and “human progress”. We continue to be on the side of wild nature. We continue to venerate the sun, the moon, the wind, the rivers, the coyote, and the deer. We continue to renounce Christianity with our pagan rituals in the dense woods. We continue to be the caretakers of the bonfires. We continue to dance around the flames.

Even though we are civilized, we continue to have the instinct to attack.

Authors of the work,

“Ancient Wars against Civilization and Progress”

-“Kill or Die” Faction

-“Stalking Mountain Lion” Faction

-“Thunder of Mixton” Faction

Revised by

-“Council of the Uehuetlatolli” Faction

-“Uaxixil Spirit” Faction

(Chile) Universidad controla el acceso a Beauchef tras amenazas de grupo “eco-extremista”

Desde la prensa chilena se informa sobre las nuevas medidas de seguridad tomadas desde el atentado frustrado de ITS-Chile, contra la facultad de Ciencias Físicas y Matemáticas de abril pasado, el acto ha tenido una cobertura mediática desde su salto a la prensa, mientras la policía sigue buscando, los ataques eco-extremistas no se detienen en el sur.

¡Animó atentadores sureños!


El establecimiento instaló torniquetes y puertas de seguridad en el edificio nuevo de la Facultad de Ciencias Físicas y Matemáticas. En abril se encontró un artefacto explosivo y el hecho está siendo investigado.

23 de diciembre 2016

SANTIAGO.- En mayo, un mes después de que se detectara un aparato explosivo en el campus Beauchef de la U. de Chile, el grupo “Individualistas Tendiendo a lo Salvaje” se adjudicó el hecho.

“La facultad de Ciencias Físicas y Matemáticas representa inequivocadamente (sic) progreso y civilización en su más alta expresión. De ahí nuestro regalo incendiario abandonado el miércoles 6 de abril”, indicó la agrupación autodenominada “eco-extremista” en un blog, que luego fue detectado por la policía.

En ese sitio web también señalaron: “La razón por la cual se frustró el ataque la atribuimos directamente a que fue descubierto, pues el doble sistema de relojería estaba pensado para no fallar. Las estructuras de la facultad merecieron arder”.

Por ese hecho, según consigna “El Mercurio”, la facultad -que alberga carreras como Ingeniería Civil- interpuso una querella por el delito de colocación y activación de artefacto explosivo, invocando la Ley Antiterrorista.

Pero es desde abril que en ese campus están en alerta, pues han recibido distintas amenazas, y han debido realizar una serie de evacuaciones. Y en esa línea han tomado medidas de seguridad: la última fue la instalación de torniquetes y puertas de seguridad en el edificio nuevo de la facultad, lo cual despertó críticas entre los estudiantes.

A pesar de que los torniquetes aún no están activos -pero se requerirá que los alumnos ingresen con la credencial-, los reclamos se hicieron sentir en las redes sociales. “Pero qué maravilloso que Beauchef cierre el acceso a una U pública. Se pasan”, indicó un alumno en Twitter.

Mientras que otra alumna del magíster de Geología indicó que si la medida se analiza “por el lado de la seguridad, tiene sentido, y se le puede dar apoyo a esta propuesta”. Sin embargo, asegura que las barreras “hacen que se pierda el espacio de universidad pública, que es la gracia de la U. de Chile, a la que podía entrar cualquier persona, consultar algo o tener acceso a mirar salas”.

“Proteger la vida”
A través de una carta enviada esta semana por el decano Patricio Aceituno a los integrantes de su facultad, se indica: “Como responsable de ordenar medidas tendientes a minimizar la posibilidad de nuevas amenazas, como las que sufrimos en abril pasado, estuve de acuerdo con los otros integrantes del equipo directivo de la facultad en la necesidad de implementar un control de acceso en Beauchef N° 851”. Y añadió que las medidas de control de acceso en este edificio “no representarán molestias significativas para los miembros del campus, pero sí un control más personalizado sobre visitantes ocasionales”.

Asimismo, el decano indicó: “Los hechos y evidencias recogidos por las instituciones del Estado encargadas de la seguridad pública ratifican la necesidad de actuar seria y responsablemente en función de proteger las vidas de estudiantes, funcionarios y académicos que circulan diariamente por nuestras instalaciones, quienes podrían resultar dañados en su integridad o propiedad por actos contrarios al espíritu libre que se debe albergar en las universidades”.

Además, recalcó: “Lo anterior es una realidad a nivel mundial, y no se vincula específicamente con nuestra historia, sino con un futuro caracterizado por amenazas emergentes”.

La U. de Chile fue consultada por los hechos y la decisión de la Facultad, pero no se refirió al tema.

La medida de control de acceso no es común entre las universidades, y, por ejemplo, planteles como la U. de Santiago, la U. Católica y la UMCE no tienen espacios donde se exija una credencial para entrar a los campus.

[pt] (México) Décimo sétimo comunicado de Individualistas Tendendo ao Selvagem/Seita Pagã da Montanha

Traducción al portugués del dieciseisavo comunicado de ITS en conjunto con la Secta Pagana de la Montaña.

Traducción a cargo de Anhangá.

¡Viva la Mafia Eco-extremista!


“Atacamos indiscriminadamente e em graus diferentes, se a ação exige um atentado contra pessoas físicas, a faremos sem consideração alguma, se a ação pede apenas a destruição material-simbólica, não duvidaremos em atuar.”

Setembro de 2015 (1)

Passaram-se já vários invernos desde que começamos a preparar tocaias e atentar contra o Alheio. Cobertos sempre pelo manto do Oculto nossa palavra embora estivesse em um silencio relativo, pacientemente foi guardada, e agora a recuperamos.

Sob a cumplicidade da criminalidade eco-extremista, desta vez estivemos acompanhados dos ferozes membros do Individualistas Tendendo ao Selvagem (ITS), e isso para desenvolvermo-nos indiscriminadamente em atos e experiências, os quais, potencializam a individualidade no âmbito terrorista, então nos responsabilizamos pelos seguintes atos passados e atuais:

– 23 de março de 2016: nos surpreende a “pontualidade” da imprensa ao nos mencionar em suas notas quando um par de lacaios federais frustraram nosso ataque, aquele que pretendia atentar contra a infraestrutura da civilização (juntamente com tudo que tivesse no meio), tendo como alvo a ponte veicular do quilômetro 22+500 do Circuito Exterior Mexiquense, entre os municípios de Tultepec e Zumpango, no Estado do México. (2)

Nesta ocasião a imprensa publicou:

(…) “Quando elementos do grupo especializado da CESC chegaram na área e realizaram seus primeiros trabalhos informaram que as bolsas de plástico escondiam vários explosivos altamente perigosos…”

“Membros do grupo tático informaram que os referidos artefatos explosivos são semelhantes aos que explodiram e causaram graves danos a várias unidades do Mexibús de Ecatepec em outubro de 2015 (3), por isso não se descarta que os responsáveis por este ato ilícito sejam os mesmos delinquentes, situação que, segundo disseram, já deu origem a uma série de investigações para identificar, localizar e deter a estes bandidos, pois é evidente que aparentemente tentavam cometer outra de suas ações.”

b7b6f839-fa6f-4800-868Bem, os jornalistas e policiais tiraram as palavras de nossa boca. De qualquer modo, nós, os bandidos, nos responsabilizamos pelo ocorrido que, a propósito, dada a delicadeza do assunto e novamente sem conseguir nos pegar, as autoridades tiveram que negar TUDO o que a imprensa havia declarado esse dia… (4)

– 13 de outubro de 2016: a estação do Metrô Hidalgo na Cidade do México foi afetada durante horário de pico, dezenas de robóticos usuários inalaram a fumaça de sua asquerosa cidade capital (5). Segundo a imprensa três pessoas precisaram de atenção médica após serem intoxicadas pela fumaça que iniciamos por meio de uma simples ferramenta incandescente acendida estações antes e que teve efeito sobre essa estação, uma das estações mais repugnantemente utilizadas pela massa que quisemos ver aterrorizada. Com isso declaramos três coisas:

– Uma: que tal ato NÃO FOI UMA FALHA TÉCNICA como disse a mídia (6), usando novamente a velha desculpa de sempre para encobrir ATENTADOS.

metrohidalgo-320x171– Duas: é surpreendente a atitude pusilânime do ser humano moderno, pois muitos dos usuários afetados não reagiram de modo algum ao ver toda a fumaça que saía da plataforma. Mesmo estando em um lugar fechado muitos preferiram permanecer ali sem se importar com sua integridade física e esperaram até que fossem desalojados. O ser humano moderno (de qualquer sociedade) tornou-se tão inútil que está acostumado que alguém chegue e diga o que fazer, e isso em todos os aspectos de suas miseráveis vidas. Neste caso tiveram que chegar as autoridades do metrô para evacuar a estação, senão havia sido assim, o atentado teria deixado mais intoxicados.

1019426_npadvhover-copia-320x194– Três: não é de se estranhar que através de um elemento tão simples o metrô se preencha de caos. Já havíamos experimentado isso em 25 de maio de 2015 (junto a outras individualidades) na mesma estação, o qual também funcionou (7).

A sombra de Teotlapan Tlacochcalco Mictlampa nos cobriu mais uma vez, com ela avançamos para o Desconhecido, assumindo nossa condição de humanos civilizados, mas ao mesmo tempo nos apegando a nossas raízes mais primitivas.

Cumplicidade com os grupos eco-extremistas VERDADEIROS no Mexhico, Na Lagoa (Coahuila) e nos Caminhos Teochichimecas (Jalisco)!

Força para os grupos Terroristas Niilistas!

Morte aos hiper-civilizados!

Saudando os ferozes grupos eco-extremistas do Chile, Brasil e Argentina!

Que viva a Máfia Eco-extremista!

Seita Pagã da Montanha – Estado do México

Individualistas Tendendo ao Selvagem – Cidade do México

– Clã de Popocatzin

Notas:

1) Primeiro comunicado da Seita Pagã da Montanha.

2)-http://www.aztecanoticias.com.mx/notas/estados/247033/aseguran-4-kilos-de-explosivo-plastico-c4-en-edomex

3)-http://www.animalpolitico.com/2015/10/detonan-explosivos-en-mexibus-hay-danos-en-tres-unidades/

4)-http://www.sdpnoticias.com/local/edomex/2016/03/23/dejan-presunto-explosivo-casero-en-el-circuito-exterior-mexiquense

5)-http://www.excelsior.com.mx/comunidad/2016/10/13/1122187

6)-https://elsemanario.com/157410/humo-metro-hidalgo-sea-evacuado/

7)-http://archivo.eluniversal.com.mx/ciudad-metropoli/2015/objeto-en-vias-provoca-fallas-en-estacion-hidalgo-del-metro-1087396.html

(en-tü) Knives in the shadow

Traducción al inglés y al turco de “Cuchillos en las sombras”, uno de los poemas en la Revista Regresión N° 6.


Oh flesh that is torn apart!
The blood rains down on the asphalt,
The cry implores, it almost weeps,
Body that fades up high
Body killed by a roar,
A howl and a wise meow,
Disguised as knives destined to stab,
To extinguish the shine of the civilized.
The shadow hides the act,
Faces dyed in savage pupils;
They share destruction and touch,
Only the stars caress grief.
Grief, pains, tragedies…
Those which have condemned, chained.
Untamed forests, only in the memory,
Knives in the shadow for every savage slain.

-Lunas de abril


Gölgedeki Bıçaklar

Ah bu beden paramparça!
Asfaltın üzerinden aşağı yağan kan,
Haykırarak yalvarır, neredeyse ağlar,
Yükseklerde solan beden.
Bir feryat ve bilgece miyav,
Bir kükreme tarafından öldürülen beden,
Bıçaklanmaya mahkûm bıçak gibi gizlenmiş,
Medeniyetin parlaklığını söndürmek için.
Hareketi gizleyen gölge,
Vahşi öğrenciler tarafından boyanan yüzler;
İmha ve iletişimi paylaşıyorlar,
Sadece yıldızlar acıyı okşuyor.
Keder, acılar, trajediler…
Kınanmış, zincirlenmiş olanların.
Evcilleşmemiş ormanlar, sadece zihinde,
Her vahşi katil için gölgedeki bıçaklar.

(es-en-it-pt) “CUADERNOS” cuarta y última entrega

La Revista Regresión ha publicado la última entrega de su trabajo editorial “Cuadernos”.

Los puedes descargar en el link o leer en los apartados en español, inglés, italiano y portugués.

Para ver los demás “Cuadernos” recomendamos visitar el blog de la Revista Regresión.

¡Por la difusión del caos terrorista!

DESCARGA:

https://mega.nz/#!mt1nQKzJ!EGA6PxMvabNIHkgwH8CpxjnzWN1hE2PDG9e1AFat9lE

LEER:

es

pores2

en

poren4

it

porit4

pt

porpt4